Co jest przyczyną napadów złości?

Mam 15 lat i mam poważny problem: ciągle się denerwuję bez powodu, rzucam wyzwiskami, krzyczę. Mam już tak od kilku miesięcy, przez to nie mogę się skupić na nauce :( Co może mi dolegać?

Witam!
Jesteś młodą osobą i przeżywasz zmiany wieku dojrzewania. Dojrzewanie, to nie tylko rozwój fizyczny, ale także psychiczny. Zmiany zachodzące w Twoje psychice mogą prowadzić do częstych zmian nastroju, ale też do narastania napięcie emocjonalnego.
Ciągle uczysz się, jak żyć w społeczeństwie i jak wyrażać swoje emocje. Warto, żebyś starała się mówić na bieżąco o swoich emocjach. Dzięki temu nie będziesz zwiększać napięcia wewnętrznego. Mów o tym, co czujesz, np. "jest mi źle, bo...", "czuję się zdenerwowana/smutna/zła/szczęśliwa/osamotniona/ignorowana, kiedy robisz/mówisz...". Taka forma wypowiedzi daj Ci możliwość uzyskania kontroli nad swoimi emocjami, obniżenia napięcia i uniknięcia wybuchu. Nie ranisz w ten sposób innych osób.
Kiedy jednak czujesz, że napięcie narasta i zaraz zaczniesz krzyczeć, spróbuj najpierw policzyć do 10 lub powtórzyć kilka razy bezsensowne zdanie np. "mały misiek lubi miód". Chwilowe rozproszenie pozwala odzyskać kontrolę nad swoim zachowaniem i oddać władzę intelektowi. Kiedy napięcie silnie narasta nie kierujesz się rozumem, tylko emocjami. Rozproszenie uwagi pozwala odzyskać rozumowi "władzę" nad Twoim zachowaniem.

Pozdrawiam