Jak poradzić sobie z wybuchami złości?

Od dwóch tygodni kumuluje się we mnie złość. Nie wiem o co chodzi, bo zawsze byłam osobą radosną i pełną energii. Zawsze też starałam sienie ranić uczuć innych, a teraz mam to gdzieś i mogę wszystkim powiedzieć nawet niemiłe rzeczy. I często to robię nie myśląc o tym co powiedziałam. Cały czas jestem zła i zdenerwowana. Trzęsą mi się ręce i ciężko mi się oddycha. Mam ochotę wyżyć się na czymś, w coś uderzyć, coś rozwalić. Są chwile, gdy jestem tak zdenerwowana że che mi się płakać. Próbowałam już głębokich oddechów, liczenia do 10, a nawet medytacji, ale nic mi nie pomaga! Czy ze mną coś się dzieje?

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Napisała Pani, że zawsze starała się być dla innych miła. Niestety nie można być miłym dla każdego i czuć do wszystkich sympatię. Są takie chwile, kiedy inne osoby powodują w nas trudne emocje, tj. gniew, zażenowanie, frustrację. Może wcześniej starała się Pani maskować te uczucia, a one gromadziły się w Pani.

Warto, by rozwiązywała Pani swoje problemy na bieżąco. Jeśli czuje się Pani zła, to proszę o tym mówić. Jednak warto by komunikowała Pani to w odpowiedni sposób. Jeśli użyje Pani odpowiedniej formy (np. kiedy to mówisz, to ja czuję..., czuję się źle, kiedy się tak zachowujesz, jestem zła ponieważ...) nie będzie Pani musiała obrażać innych, by powiedzieć, co Pani czuje.

Może Pani również skorzystać z warsztatów lub treningów, na których dowie się Pani, jak wyrażać emocje i jak je odbierać w sposób konstruktywny. Będzie Pani mogła nauczyć się, jak odpowiednio radzić sobie z emocjami oraz trudnościami, by napięcie emocjonalne nie wywoływało wybuchów emocjonalnych.

Pozdrawiam