Co mam zrobić, żeby mama pozwalała mi wychodzić z domu?

Witam. Mam 12 lat. Matka nie pozwala mi prawie po nic wychodzić, np. do miasta. Chciałam dzisiaj iść do miasta, po jakieś nowe spodnie. Poprosiłam o kwotę 30 zł. Nie zgodziła się. Zaproponowałam mniejszą - też nie. Tata za granicą więc nie mam jak go prosić. Pomóżcie mi. Co mam zrobić? Nigdzie nie pozwala mi wychodzić..

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Pytałaś mamę, dlaczego nie pozwala Ci samej wychodzić z domu? Czy wynika to z jej lęku przed tym, że może coś Ci się stać? Czy ma powody, dla których mogłaby Ci nie ufać? Czy jej zachowanie wynika raczej ze źle pojętej troski o Ciebie? Myślę, że Twoja mama nie wypuszcza Cię samej z domu nie dlatego, że nie chce Ci dać pieniędzy na zakupy, nie ze względów finansowych, ale dlatego, że się o Ciebie boi. Może zaproponuj, że pójdziesz na zakupy z jakąś bliską koleżanką, przyjaciółką, którą Twoja mama zna, lubi i akceptuje? Ponadto radziłabym szczerze z mamą porozmawiać i zapytać ją wprost, dlaczego nie chce Cię samej puszczać z domu. Możesz też zaproponować, że na początku będziesz starała się trzymać raczej blisko domu, np. będziesz w okolicznym parku czy na boisku. W ten sposób Twoja mama może być bardziej skora, by Cię puścić ze znajomymi i będzie mogła mieć na Ciebie oko.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Dzień Dobry,

Mama zaniepokoiła się o Ciebie, bo jesteś bardzo młodą nastolatką.

Dlatego nie dziw się Mamie, że najwyraźniej niepokoi się o Ciebie, bo jesteś dla Niej ważna i kochana.
Porozmawiaj szczerze z Mamą, uspokajając Ją, że nie ma powodu do obaw (jeśli tak jest).
Ale też zaakceptuj Jej decyzję.

Życzę Ci powodzenia,
irena.mielnik.madej@gmail.com