Dzień dobry!
Zmaganie się z przewlekłym bólem, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie, a którego przyczyny nie ustalono, jest dla Pani z pewnością bardzo trudne i frustrujące. Dlatego nie dziwię się, że cała ta sytuacja odbiła się na Pani zdrowiu psychicznym, zwłaszcza, jeśli dodatkowo pojawiła się bezsenność.
Z Pani wypowiedzi wynika, że została Pani dość dobrze przebadana ginekologicznie i pod kątem problemów z kręgosłupem. Na pewno warto jeszcze przeprowadzić diagnostykę jelit oraz wykonać USG jamy brzusznej i nerek. Myślę, że dobrze byłoby też skonsultować się z innym lekarzem oraz z dobrym fizjoterapeutą. Być może fizjoterapeuta będzie w stanie zdiagnozować i usunąć przewlekłe napięcia tkanek, które uciskają na nerwy i wywołują ból (to oczywiście tylko hipoteza).
Pyta Pani, czy tego typu dolegliwości mogą być spowodowane i nasilane przez nerwicę. Otóż taki mechanizm jest bardzo częsty. Zachęcam Panią, żeby poczytała Pani o przebiegu reakcji stresowej i wpływie stresu na funkcjonowanie organizmu. Niestety, silny i przewlekły stres (np. przy zaburzeniu lękowym) może upośledzać funkcjonowanie niemal każdego układu i narządu, w tym (bardzo często) przewodu pokarmowego oraz układu mięśniowo-szkieletowego. Wśród typów zaburzeń lękowych wyróżnia się nawet nerwicę (tzw. neurasteniczna, somatyczna, wegetatywna), która objawia się w postaci przeróżnych dolegliwości oraz bólów psychogennych – tzn. występujących bez zdiagnozowanej przyczyny. Coraz więcej mówi się też o chorobach psychosomatycznych, w których psychika odgrywa główną rolę. Z drugiej strony, chroniczne dolegliwości i bóle także wywierają negatywny wpływ na funkcjonowanie psychiczne człowieka i mogą doprowadzić do zaburzeń, np. depresyjnych. To bardzo złożony temat i nie sposób stwierdzić, jak jest w Pani przypadku tylko na podstawie krótkiego opisu. Dlatego myślę, że powinna Pani działać dwutorowo – jednocześnie pracować nad swoją psychiką i szukać przyczyny swoich dolegliwości.
Pisze Pani, że przyjmuje leki na nerwicę. Chociaż początkowo pomogły, to jednak trzeba sobie uświadomić, że farmakoterapia powinna być tylko uzupełnieniem psychoterapii. Serdecznie zachęcam Panią do skorzystania z fachowej pomocy psychologa lub psychoterapeuty, gdyż tylko w ten sposób może Pani skutecznie i trwale poradzić sobie z przyczynami nerwicy oraz odzyskać radość z życia, czego serdecznie Pani życzę.
Zachęcam też do lektury poniższych artykułów:
• https://portal.abczdrowie.pl/nerwica
• https://zdrowie.parenting.pl/rozpoznanie-nerwicy
• https://portal.abczdrowie.pl/psychobiotyki
• https://portal.abczdrowie.pl/relaksacja-a-nerwica
• https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jaka-diete-stosowac-w-nerwicy-lekowej
Pozdrawiam serdecznie i trzymam kciuki!
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Co znaczy ból brzucha z prawej strony i wzdęcia? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co mogą oznaczać te bóle brzucha u 42-latki? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co robić z takimi atakami paniki? – odpowiada Specjalista Medycyny Naturalnej - Naturoterapeuta Mariusz Bek
- Jak mam poradzić sobie z moimi myślami? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co mam robić z tymi dusznościami w wieku 21 lat? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jak mam poradzić sobie ze swoim stanem zdrowia? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy ten ból ręki może być objawem nerwicy? – odpowiada Lek. Wiesław Łuczkowski
- Dlaczego mam takie bóle brzucha po lewej stronie? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy nerwica to choroba psychiczna? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co oznacza taki silny ból brzucha? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
artykuły
Cichy zabójca, który prowadzi do zawału, udaru. Objawem może być zmiana zachowania
Nadciśnienie może prowadzić m.in. do zawału serca,
Gula w gardle (Globus histericus) - przyczyny, badania, leczenie
Gula w gardle (klucha w gardle, ucisk w gardle) to
Nerwica lękowa - co to jest? Przyczyny, objawy, leczenie, życie z nerwicą lękową
Nerwica lękowa jest dość powszechnym problemem, kt