Witam serdecznie,
z Pana opisu wynika, że może występować u Pana zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne (OCD).
Jest to zaburzenie, które polega na pojawianiu się w myślach natrętnych (obsesyjnych) myśli (o różnej treści u różnych ludzi) oraz natrętnych czynności (kompulsji), które osoba wykonuje aby obniżyć poziom lęku, niepokoju czy dyskomfortu, który pojawił się w odpowiedzi na natrętną myśl. Osoba z OCD doświadcza silnego przymusu wykonania takiej czynności. Kiedy ją wykona odczuwa ulgę/czuje się lepiej co powoduje, że czynności tę są wykonywane częściej i częściej. Zwiększa się również natężenie myśli.
Przykładem obsesyjnych myśli mogą być m.in. treści związane z zanieczyszczeniem, zabrudzeniem, zarazkami. Myśli mają charakter nawracający i są traktowane przez osobę jako niechciane, nieakceptowalne.
Przykładem kompulsji może być mycie miejsc i części ciała, które wydają się być zanieczyszczone, omijanie ich, nie dotykanie tych miejsc, mycie w specyficzny sposób itd. OCD diagnozujemy wtedy kiedy natrętne myśli i czynności zajmują więcej niż godzinę dziennie oraz są uciążliwe dla danej osoby i negatywie wpływają na jej funkcjonowanie.
W internecie znajdzie Pan wiele informacji na temat tego zaburzenia. Zachęcam do poczytania i własnej wstępnej oceny czy to może być to.
Dodatkowo w Pana sytuacji zachęcałabym do konsultacji z psychoterapeutą, który po zebraniu szczegółowego wywiadu m.in. dotyczącego Pana funkcjonowania, nasilenia objawów, czasu ich trwania postawi odpowiednią diagnozę a następnie zaproponuje odpowiednie oddziaływanie psychologiczne np. psychoterapię poznawczo-behawioralną, która jest bardzo skuteczna w leczeniu OCD.
W pracy nad OCD istotne jest ocenienie podłoża występującego problemu. Być może ważnym elementem będą dodatkowe badania albo wizyta u lekarza psychiatry i włączenie leczenia farmakologicznego.
Wszystko to ocenić będzie można po konsultacji ze specjalistą. Można również zgłosić się w pierwszej kolejności do lekarza psychiatry.
Jeżeli chciałby Pan uzyskać więcej informacji to zapraszam do siebie na konsultację. Jestem psychologiem i psychoterapeutą poznawczo-behawioralnym. Pracuję z osobami doświadczającymi zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego oraz innych zaburzeń i chorób. Po zebraniu wywiadu jeśli to będzie możliwe będę mogła ocenić co dokładnie jest problemem oraz zaproponować odpowiednie leczenie psychoterapeutyczne (jeśli będzie zalecane). Przedstawię również na czym polega praca w terapii poznawczo-behawioralnej w leczeniu OCD.
Praca terpeutyczna jest istotna ze względu na to, że daje skuteczne narzędzia, które pozwalają m.in:
1. rozumieć dlaczego pojawia się ten problem i co go podtrzymuje
2. radzić sobie z objawami
3. zapobiegać nawrotom.
Pozdrawiam i powodzenia,
Sylwia Michalak
tel: 880 286 851
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak się pozbyć takich natrętnych myśli? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jak skutecznie leczyć nerwicę natręctw u 38-latka? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jak pozbyć się natręctwa mysli o niezrobieniu czegoś, co może spowodować dalsze problemy? – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
- Czy przy nerwicy natręctw zawsze występują kompulsje? – odpowiada Mgr Katarzyna Kulczycka
- Co znaczy bezsenność przy GAC i OCD? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jak leczyć fobię na punkcie czystości u 11-letniego dziecka? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne a zbliżenia z partnerem – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Czym się różni OCD od dystymii? – odpowiada Mgr Monika Wróbel
- Czy nerwica depresyjna to to samo co nerwica natręctw? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Obsesyjne i powtarzające się mycie rąk – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska