Co może oznaczać takie zachowanie 18-latka?

Dzień dobry Od roku mam dziwny problem. Polega on na tym, że kiedy poczuje, że mam brudne ręce/twarz/ciało muszę je umyć bo bez tego czuje się strasznie nie swojo. Twarz muszę myć kilka razy zanim poczuje się czysty (najlepiej zimną a nawet lodowatą wodą żebym czuł że ją myję). Kiedy myje ręce muszę je dokładnie obmyć wodą (również lodowatą) żeby poczuć się lepiej, kiedy zrobię to niedokładnie (na przykład niewystarczająco obmyje dany skrawek) muszę umyć je znowu (czasem nawet 3/4 razy z kolei). Podobnie jest z myciem całego ciała, kiedy poczuje wieczorem że jest brudne muszę iść pod prysznic i je umyć. Również nienawidzę mieć kremów na rękach/twarzy. Nie wiem czy dokładnie opisałem ten problem bo ciężko go nazwać i opisać. Liczę na pomoc albo przynajmniej na informacje co mi może być.
MĘŻCZYZNA, 18 LAT 4 dni temu

Witam serdecznie,

z Pana opisu wynika, że może występować u Pana zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne (OCD).

Jest to zaburzenie, które polega na pojawianiu się w myślach natrętnych (obsesyjnych) myśli (o różnej treści u różnych ludzi) oraz natrętnych czynności (kompulsji), które osoba wykonuje aby obniżyć poziom lęku, niepokoju czy dyskomfortu, który pojawił się w odpowiedzi na natrętną myśl. Osoba z OCD doświadcza silnego przymusu wykonania takiej czynności. Kiedy ją wykona odczuwa ulgę/czuje się lepiej co powoduje, że czynności tę są wykonywane częściej i częściej. Zwiększa się również natężenie myśli.

Przykładem obsesyjnych myśli mogą być m.in. treści związane z zanieczyszczeniem, zabrudzeniem, zarazkami. Myśli mają charakter nawracający i są traktowane przez osobę jako niechciane, nieakceptowalne.

Przykładem kompulsji może być mycie miejsc i części ciała, które wydają się być zanieczyszczone, omijanie ich, nie dotykanie tych miejsc, mycie w specyficzny sposób itd. OCD diagnozujemy wtedy kiedy natrętne myśli i czynności zajmują więcej niż godzinę dziennie oraz są uciążliwe dla danej osoby i negatywie wpływają na jej funkcjonowanie.

W internecie znajdzie Pan wiele informacji na temat tego zaburzenia. Zachęcam do poczytania i własnej wstępnej oceny czy to może być to.

Dodatkowo w Pana sytuacji zachęcałabym do konsultacji z psychoterapeutą, który po zebraniu szczegółowego wywiadu m.in. dotyczącego Pana funkcjonowania, nasilenia objawów, czasu ich trwania postawi odpowiednią diagnozę a następnie zaproponuje odpowiednie oddziaływanie psychologiczne np. psychoterapię poznawczo-behawioralną, która jest bardzo skuteczna w leczeniu OCD.

W pracy nad OCD istotne jest ocenienie podłoża występującego problemu. Być może ważnym elementem będą dodatkowe badania albo wizyta u lekarza psychiatry i włączenie leczenia farmakologicznego.

Wszystko to ocenić będzie można po konsultacji ze specjalistą. Można również zgłosić się w pierwszej kolejności do lekarza psychiatry.



Jeżeli chciałby Pan uzyskać więcej informacji to zapraszam do siebie na konsultację. Jestem psychologiem i psychoterapeutą poznawczo-behawioralnym. Pracuję z osobami doświadczającymi zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego oraz innych zaburzeń i chorób. Po zebraniu wywiadu jeśli to będzie możliwe będę mogła ocenić co dokładnie jest problemem oraz zaproponować odpowiednie leczenie psychoterapeutyczne (jeśli będzie zalecane). Przedstawię również na czym polega praca w terapii poznawczo-behawioralnej w leczeniu OCD.

Praca terpeutyczna jest istotna ze względu na to, że daje skuteczne narzędzia, które pozwalają m.in:

1. rozumieć dlaczego pojawia się ten problem i co go podtrzymuje

2. radzić sobie z objawami

3. zapobiegać nawrotom.



Pozdrawiam i powodzenia,

Sylwia Michalak

tel: 880 286 851

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

portal.abczdrowie.pl
Patronaty