Co może oznaczać wysoka samoocena?

Witam. Czy zbyt wysoka samoocena, dążenie do jednego celu bez względu na wszystko, nieprzejmowanie się innymi i bycie lekko antyspołecznym mogą wiązać się z jakąś chorobą?

Cechy osobowości- nawet pozytywne- występujące w nadmiarze lub przesadzie, mogą także stanowić o zaburzeniu ( w tym przypadku zaburzeniu osobowości). Istotne jest jednak na ile te cechy utrudniają życie osobie, która je posiada lub innym wokół niej oraz czy wpływają na możliwość realizacji siebie i poczucia szczęścia. Jeśli nie jest Pani pewna- warto porozmawiać z psychologiem. Na podstawie wywiadu, historii życia a także obecnie przeżywanych trudności będzie potrafił zdiagnozować, czy opisane przez Panią cechy stanowią już zaburzenie czy raczej rys osobowościowy.

Witam,

zawyżona samoocena może wskazywać na zaburzenie osobowości z wiązki B; narcystyczna, aspołeczna, histrioniczna, z pogranicza, jest to zaburzenie psychiczne może powodować dysfunkcje społeczne i problemy z tym związane.

Pozdrawiam serdecznie

Witam,

Wysoka samoocena zdecydowanie pomaga w osiąganiu celów ale i może przyczyniać się iż do tego iż ich osiąganie sprowadzimy do "uświęcania środków".
Sama wysoka samoocena to pożądany "stan" przez wiele osób, jak zawsze jednak zbytnie nasilenie jakiejś cechy może powodować powstawanie zaburzeń w tym tych aspołecznych.
Jeśli ma Pani wątpliwości, jest to dobra okazja do konsultacji psychologicznej podczas której będzie mogła Pani również poznać lepiej swoją osobowość, style pracy z ludźmi za pomocą diagnostycznych testów psychologicznych oraz ewentualnie podjąć pracę nad aspektami, które uzna Pani za niewystarczająco rozwinięcie bądź zaniedbane obszary funkcjonowania.

Pozdrawiam,
Małgorzata Mazurek