Co można zrobić z ogólnym złym samopoczuciem?

Prosze o pomoc .Od dłuższego czasu źle się czuje . Zrobiłem wszystkie podstawowe badania i wszystko wyszło w normie oprócz glukozy (105) , tsh (4.480) oraz ft4 które było minimalnie powyżej górnej granicy . Lekarz powiedział żeby sobie tym nie zaprzątać głowy , obejrzał moja jame ustną i stwierdził grzybicę na którą przepisał jedna tabletkę fluconazol . Tabletka tak jakby minimalnie pomogła ale dalej wychodzą mi białe plamy pod językiem i na migdałach . Oprócz tych plam jestem cały czas osłabiony , tak jakby przymroczony , cały czas mniej lub bardziej zatkany nos i gęsta wydzielina splywajaca po gardle , uczucie pełnej głowy, szum w uszach , często po wstaniu z pozycji siedzącej czy leżącej występuje uczucie właśnie takiego przymroczenia , nie wiem jak to inaczej nazwać Do tego ostatnio częste oddawanie moczu . Co to może być i jakie badania jeszcze wykonać ? Może to ta grzybica ?
MĘŻCZYZNA, 23 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam,

trudno jednoznacznie stwierdzić, co jest przyczyną Pańskiego złego samopoczucia, raczej nie jest to grzybica jamy ustnej. Tutaj więcej informacji na temat choroby: https://portal.abczdrowie.pl/kandydoza-jamy-ustnej-charakterystyka-rodzaje-leczenie-dieta. Natomiast jeżeli mimo leczenia biały nalot nie znika z powierzchni języka warto upewnić się, że faktycznie kandydoza jest źródłem nalotu. W tym celu może Pan wykonać posiew z jamy ustnej, a dodatkowo sugerowałabym powtórzenie badania TSH z oznaczenie fT3, fT4 i anty-TPO oraz glukozy i insuliny.

TSH u Pana jest podwyższone – te normy co prawda są bardzo szerokie – 0,27-4,00 mlU/ml – i według nich TSH ma Pan podniesione nieznacznie, w rzeczywistości jednak u tak młodych osób hormon tyreotropowy powinien być jak najbliżej dolnej granicy. Więcej na ten temat w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/normy-tsh-charakterystyka-badania-kiedy-wykonac-badanie-normy. Przy podwyższonym TSH i fT4 można domniemywać nadczynność tarczycy, natomiast po wykonaniu wskazanych wyżej badań będzie można potwierdzić lub wykluczyć tę hipotezę. Za nią przemawia także poziom glukozy – hormony tarczycowe wpływają negatywnie na gospodarkę węglowodanową organizmu, prowadząc np. do hiperglikemii. O niej może Pan przeczytać w tym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/hiperglikemia. Cukrzyca i choroby tarczycy mają ze sobą wiele wspólnego, więc jeśli dwa parametry badań budzą Pańskie wątpliwości, to zdecydowanie warto pogłębić diagnostykę i pochylić się nad wspomnianymi wyżej sugestiami.

Zachęcam do zapoznania się z naszą infografiką, może rozwieje Pańskie wątpliwości: https://portal.abczdrowie.pl/nadczynnosc-tarczycy-prezentacja-edukacyjna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty