Co można zrobić z ogólnym złym samopoczuciem?

Prosze o pomoc .Od dłuższego czasu źle się czuje . Zrobiłem wszystkie podstawowe badania i wszystko wyszło w normie oprócz glukozy (105) , tsh (4.480) oraz ft4 które było minimalnie powyżej górnej granicy . Lekarz powiedział żeby sobie tym nie zaprzątać głowy , obejrzał moja jame ustną i stwierdził grzybicę na którą przepisał jedna tabletkę fluconazol . Tabletka tak jakby minimalnie pomogła ale dalej wychodzą mi białe plamy pod językiem i na migdałach . Oprócz tych plam jestem cały czas osłabiony , tak jakby przymroczony , cały czas mniej lub bardziej zatkany nos i gęsta wydzielina splywajaca po gardle , uczucie pełnej głowy, szum w uszach , często po wstaniu z pozycji siedzącej czy leżącej występuje uczucie właśnie takiego przymroczenia , nie wiem jak to inaczej nazwać Do tego ostatnio częste oddawanie moczu . Co to może być i jakie badania jeszcze wykonać ? Może to ta grzybica ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

trudno jednoznacznie stwierdzić, co jest przyczyną Pańskiego złego samopoczucia, raczej nie jest to grzybica jamy ustnej. Tutaj więcej informacji na temat choroby: https://portal.abczdrowie.pl/kandydoza-jamy-ustnej-charakterystyka-rodzaje-leczenie-dieta. Natomiast jeżeli mimo leczenia biały nalot nie znika z powierzchni języka warto upewnić się, że faktycznie kandydoza jest źródłem nalotu. W tym celu może Pan wykonać posiew z jamy ustnej, a dodatkowo sugerowałabym powtórzenie badania TSH z oznaczenie fT3, fT4 i anty-TPO oraz glukozy i insuliny.

TSH u Pana jest podwyższone – te normy co prawda są bardzo szerokie – 0,27-4,00 mlU/ml – i według nich TSH ma Pan podniesione nieznacznie, w rzeczywistości jednak u tak młodych osób hormon tyreotropowy powinien być jak najbliżej dolnej granicy. Więcej na ten temat w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/normy-tsh-charakterystyka-badania-kiedy-wykonac-badanie-normy. Przy podwyższonym TSH i fT4 można domniemywać nadczynność tarczycy, natomiast po wykonaniu wskazanych wyżej badań będzie można potwierdzić lub wykluczyć tę hipotezę. Za nią przemawia także poziom glukozy – hormony tarczycowe wpływają negatywnie na gospodarkę węglowodanową organizmu, prowadząc np. do hiperglikemii. O niej może Pan przeczytać w tym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/hiperglikemia. Cukrzyca i choroby tarczycy mają ze sobą wiele wspólnego, więc jeśli dwa parametry badań budzą Pańskie wątpliwości, to zdecydowanie warto pogłębić diagnostykę i pochylić się nad wspomnianymi wyżej sugestiami.

Zachęcam do zapoznania się z naszą infografiką, może rozwieje Pańskie wątpliwości: https://portal.abczdrowie.pl/nadczynnosc-tarczycy-prezentacja-edukacyjna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.