Co oznacza drażliwość i brak motywacji działania?

Dzień dobry Problem z którym się borykam i również moje córki jest moim zdaniem powiązany z gospodarką hormonalną Już nawe nie chodzi o mnie, ale chciałabym pomóc córkom Otóż problemem jest ogólne spowolnienie,zmuszanie się do wykonywania codziennych czynności,nieumiejętne organizowanie zajęć,ogólnie wygląda to na lenistwo , a do tego w okresie napięcia przedmiesiączkowego drażliwość do stopnia utrudniającego poważnie współżycie z bliskimi.Dlatego łączę to z hormonami,poniewaź podczas obu ciąż byłam najspokojniejszym człowiekiem i dlatego wspominam ten czas bardzo dobrze Po urodzeniu córek pozostała wściekłość przedmiesiączkowa,ale jakbym szybciej sie zaczęła ruszać W tej chwili mam 52 lata i zaczęła się menopauza Wściekłość minęła,ale za to wróciło znowu spowolnienie i zmuszanie się do codziennych zajęć . Chciałabym dodać,że moja matka miała podobne symptomy Bardzo proszę o jakąś podpowiedź, bo młodsza córka uważ ,że to problem psychiki.

Warto podjąć się diagnostyki lekarskiej (być może także w tym badań hormonalnych), które pomogą określić źródła trudności. Jeśli lekarze wykluczą somatyczne podłoże zaburzeń, będzie to wskazywać na ich psychologiczne (emocjonalne, osobowościowe) pochodzenie. Wówczas warto skorzystać z pomocy lekarza psychiatry i/lub psychologa, psychoterapeuty.