Co oznaczają te dolegliwości gastryczne w ciąży?

Witam, mam 27 lat. Przed ciąża miałam dolegliwości gastryczne typu mdłości bez wymiotów, potem zaszłam w ciążę i trudno było moje mdłości przypisać do czegoś innego. Lekarz mówił że to przez nerwy, refluks lub jelito drażliwe bo takie miałam zdiagnozowane 2 lata temu. Teraz nudności ustały, ale mam wstręt do mięsa, czasem jakby takie duszności, które nie tyle przeszkadzają we wzięciu oddechu tylko tak jakby coś tam"siedzialo". Ostatnio nie bolał mnie brzuch, ale miałam taki przepełniony jakby miał wybuchnąć w okolicy żołądka. Nie wiem czy to coś poważnego czy ma związek z ciąża. Ginekologicznie jest wszystko w porządku. Boję się wykonywać gastroskopię w ciąży oraz tego, że mam raka żołądka. Jestem strasznie przewrażliwiona na puncie swojego zdrowia. Proszę o odpowiedź: czy to może byc coś innego niż rak?
Redakcja abcZdrowie

Witam,

rak żołądka jest mało prawdopodobny w Pani przypadku – nie wspomina Pani, czy robiła jakiekolwiek badania, które mogłyby sugerować nowotwór. Jeśli nie, to podejrzenia raka są raczej wyrazem przewrażliwienia na punkcie zdrowia, o którym Pani wspomina.

Proszę pamiętać, że im późniejsza ciąża, tym dolegliwości gastryczne mogą być większe. Zachęcam do zapoznania się z odpowiedzią na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-zoladka-w-ciazy. O ile za charakterystyczne mdłości na początku ciąży odpowiadają hormony, to w II i III trymestrze stale powiększająca się macica oraz płód mogą uciskać narządy wewnętrzne, powodując dolegliwości różnego rodzaju. Ucisk w okolicach żołądka, brak apetytu lub nasilająca się niestrawność czy zgaga nie są niczym nietypowym, nie stanowią też wskazania do gastroskopii – chyba że lekarz zadecyduje inaczej.

Być może zainteresuje Panią ta infografika: https://portal.abczdrowie.pl/sprawdzone-sposoby-na-zgage-w-ciazy.

Jeżeli ma Pani obawy i wątpliwości, proszę zgłosić się do gastroenterologa – specjalista będzie w stanie ocenić konieczność zrobienia badań wykluczających nieprawidłowości w obrębie układu pokarmowego. Proszę pamiętać, że IBS może nasilać się pod wpływem wielu czynników – w tym stresu, a także hormonów ciążowych, więc niewykluczone, że dolegliwości związane z zespołem jelita drażliwego mogą być bardziej dokuczliwe w tym okresie.

O IBS może Pani przeczytać w tym miejscu: https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.