Co robić z tęsknotą za dzieckiem?

Witam, Nie potrafię poradzić sobie z tęsknotą za moją córką. Ma 4 lata. Byłem w związku przez ponad 6 lat gdzie mieszkaliśmy i żyliśmy razem - nie byliśmy po żadnym związku małżeńskim. Na początku nie miałem aż tak silnej więzi i pragnienia spędzania z córką do momentu, kiedy zaczęła mówić i w pełni mogłem się zacząć z nią komunikować. Związek zakończyłem, swoją drogą bardzo patologiczny. Wyprowadziłem się ze swojego mieszkania do domu rodziców narazie - szukam jakiegoś do wynajęcia. Po licznych bataliach słownych dogadałem się z byłą parnerką odnośnie widzeń dziecka. Wynegocjowałem według mnie dobry układ dla mnie w którym mam córkę u siebie 3 weeekendy z rzędu (od piątku do poniedziałku) przy następnym ek parnerki i tak cyklicznie. Wakacje pół na pół i to tyle. Mam natomiast problem naprawde gigantyczny. Mam gdzieś swoją ek parnerkę ale nie mogę zapomnieć o córce. Myślę nawet, że w momencie mojego odejścia mogłem mieć silniejszą wiez niż miała z matką. Wszędzie wychodziliśmy w dwójkę, razem spaliśmy. Teraz codziennie myślę o córce i nie pozwala mi to normalnie funcjonować. Problem stale się pogłębia i jest coraz gorzej. Nie ma dnia w którym nie płakał bym z nią
MĘŻCZYZNA, 32 LAT 3 miesiące temu

Dzień dobry, rozumiem, jak trudne i bolesne musi być dla Pana rozstanie z córką po zakończeniu związku z jej matką, szczególnie, że macie Państwo ustalony system widzeń. Tęsknota za dzieckiem jest naturalną reakcją i świadczy o głębokiej więzi emocjonalnej, którą z nią Pan nawiązał.

W takich sytuacjach ważne jest, aby skupić się na jakości spędzanego z córką czasu oraz na budowaniu trwałej relacji, która przetrwa mimo fizycznej rozłąki. Może Pan wykorzystać okresy, kiedy córka jest z matką, na przygotowanie aktywności, które wspólnie będziecie mogli wykonać podczas najbliższego spotkania.

Ponadto, znajdowanie dla siebie zajęć, które pozwolą skupić umysł i uwolnić emocje, może być pomocne w radzeniu sobie z tęsknotą. Czy to sport, pasje, czy nowe hobby – wszystko, co pozwala na chwilowe odwrócenie myśli od bolesnych emocji, może przynieść ulgę.

Jeśli jednak odczuwa Pan, że tęsknota negatywnie wpływa na codzienne funkcjonowanie, warto rozważyć wsparcie terapeuty. Czasami potrzebujemy pomocy z zewnątrz, aby nauczyć się zarządzać naszymi emocjami i odnaleźć równowagę.

Miejmy nadzieję, że z czasem znajdzie Pan sposób na łagodzenie tęsknoty i stworzenie nowych, pozytywnych metod radzenia sobie z sytuacją. Pamiętajmy, że zdrowie emocjonalne jest równie ważne jak fizyczne, a dbanie o nie przekłada się na jakość relacji z najbliższymi, w tym przypadku z Pana córką.

Życzę Panu dużo siły i wytrwałości w tych niełatwych chwilach.

Pozdrawiam, Tomasz Kościelny, certyfikowany psychoterapeuta psychodynamiczny. Pracuje indywidualnie, z parami, małżeństwami i grupami w gabinetach w Warszawie oraz poprzez Skype, https://tomaszkoscielny.pl, e-mail: tkoscielny@interia.pl, tel. 692 13 99 40.