Szanowna Pani,
kiedy umiera bliska osoba odczuwamy pustkę, samotność, żal, rozpacz, podobnie jest w sytuacji, kiedy ktoś odchodzi, jednak zmienia się tok myślowy, ponieważ wiemy, że ta osoba żyje, nie pozwalamy sobie na "żałobę", przeżywanie smutku po jej stracie, tylko żyjemy nadzieją, że wróci, a to jest złudne. Jeśli zakotwicza się w przeszłości, pojawiają się łzy, smutek, nie ma możliwości otwarcia się na coś nowego, możliwe, że byłaby to lepsza relacja, jednak nie dajemy sobie innych możliwości. Żałoba jest doświadczeniem trudnym i bolesnym, jest też doświadczeniem ważnym, poprzez które trzeba przejść, aby znów móc odnaleźć w życiu pełnię, radość i pójść do przodu - należy przeboleć stratę. Zalecane jest wsparcie psychologiczne.
Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry, Pani przeżycia emocjonalne świadczą o tym, że była to dla Pani bardzo ważna osoba, której nieobecność jest bardzo dotkliwa obecnie. Jeżeli związek nie ma szansy na kontynuację pozostają niespełnione potrzeby, które wywołują emocje, o których Pani właśnie napisała. Wspomniała Pani, że rozstanie z poprzednim partnerem opłakiwała Pani prawie 3 lata i nie chce, żeby to znów tyle trwało i dodatkowo było tak bolesne. Trudno powiedzieć, czy w tym przypadku też tak będzie, bo jest wiele czynników, które mogą wpływać na to, jak długo borykamy się ze stratą, aż ona przestaje nas boleć. Z pewnością przeżycie obecnej straty podczas psychoterapii może zdecydowanie skrócić ten czas i pomóc nie tylko przeżyć to, co Pani obecnie przeżywa, ale pomóc również w dalszej drodze życiowej, zrozumieniu, dlaczego tak się stało i czy w relacjach z mężczyznami nie powtarza Pani jakiegoś schematu lub nie wchodzi w relacje z mężczyznami, z którymi trudno o długotrwałą relację. Warto się temu przyjrzeć. Pozdrawiam, Tomasz Kościelny, psychoterapeuta psychodynamiczny. Pracuje indywidualnie, z parami, małżeństwami i grupami w gabinetach w Warszawie oraz poprzez Skype, e-mail: tkoscielny@interia.pl, tel. 692 13 99 40.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Cierpienie po rozstaniu – odpowiada Mgr Jarosław Żukowski
- Tęsknota za toksyczną dziewczyną – odpowiada Mgr Magdalena Brabec
- Jak sobie poradzić z tęsknotą za psem? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jak poradzić sobie z tęsknotą po rozstaniu? – odpowiada Mgr Marta Belka-Szmit
- Jak mam sobie radzić po rozstaniu? – odpowiada Joanna Moczulska-Rogowska
- Jak sobie poradzić po stracie psa? – odpowiada Mgr Bartosz Neska
- Jak radzić sobie z rozstaniem? – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Jak podnieść się po odejściu partnera do byłej? – odpowiada Mgr Monika Hibner
- jak radzić sobie z lękami po rozstaniu? – odpowiada Mgr Dorota Nowacka
- Jak sobie poradzić po utracie zwierzęcia? – odpowiada Mgr Elżbieta Grabarczyk Pracownia Pomocy Psychologicznej SALAMANDRA
artykuły
Muszą zostawić bliskich i cały dorobek życia w Ukrainie. Jak sobie radzić ze stratą w obliczu wojny?
Tracą wszystko w obliczu wojny w Ukrainie - najbli
Rozstanie z bliską osobą a depresja
Rozstanie wiąże się zwykle z wieloma trudnymi emoc
Podarować osamotnionym seniorom Wigilię. "Pani Asia ma wiele wspólnego z naszą zmarłą mamą. Może Bóg tak chciał, żebym mogła lepiej ją zrozumieć"
- Może Bóg tak chciał, żebym mogła lepiej ją z