Co się dzieje z moim partnerem?

Witam! Mam w chwili obecnej wielki problem. 2 i pół roku temu związałam się z wdowcem, który sam wychowuje dzieci. Bardzo zaangażowałam się w ten związek. Po jakimś czasie zaczęły "wychodzić" cechy mojego partnera. Okazało się, że jest bardzo nerwowy. Popada w jednej sekundzie w furie, potrafi szarpać i wyzywać dzieci, latać jak opętany, krzyczeć, a właściwie wrzeszczeć, a po chwili każe się przytulać. A do tego ma tiki nerwowe (chrząka i mruga nadmiernie oraz porusza stale palcami). Zaczęłam się tego wszystkiego bać. Ostatecznie przeraziło mnie takie zdarzenie: kiedyś powiedział, że widział wilkołaka, który wyszedł ze ściany i go ukąsił. Zaczęłam się śmiać, ale kiedy zobaczyłam, że on nie żartuje, przeraziło mnie to. Co to wszystko oznacza? Czy on może mieć jakąś chorobę psychiczną? Sama przez to wszystko robię się nerwowa, zaczęłam źle sypiać i popadam w jakieś dziwne stany smutku. Nie wiem, co mam robić. Proszę o pomoc, o radę. Dziękuję z góry. Natalia46
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.
Zaburzenia psychiczne, ostre kryzysy mogą przejawiać się w różnorakiej formie. U niektórych jest to spowolnienie ruchowe, u innych pobudzenie, zaburzenia zachowania, nieadekwatne reakcje, dziwaczność.
Myślę, ze Pani partner nie radzi sobie ze swoim życiem a jego zachowanie, które Pani opisuje świadczy o zaburzeniu psychicznym. Jest to niebezpieczne dla jego dzieci (szarpie, krzyczy) oraz dla Pani, gdyż jak Pani pisze zaczęło to źle wpływać na Pani samopoczucie. Z czasem zacznie się Pani współuzależniać od zaburzonego zachowania partnera i zacznie to niszczyć Pani zdrowie psychiczne.
Uważam, ze należy działać jak najszybciej. Proszę porozmawiać z partnerem i zaproponować wizytę u psychiatry w celu odpowiedniego rozpoznania i leczenia.
Pozdrawiam