Co zrobić, aby nie złościć się i nie irytować podczas wypełniania obowiązków domowych?

Witam. Mój problem dotyczy często odczuwanej złości, rozdrażnienia. Pracuję zawodowo, mam męża dwoje dzieci. W ciągu dnia gdy jestem w pracy jestem uśmiechniętą, życzliwa osobą, spokojną i opanowaną ale gdy wracam do domu po godzinie zaczynam być poirytowana. Najczęściej dotyczy to ilości obowiązków z którymi muszę się zmierzyć i brakiem czasu dla siebie. Zazwyczaj wszystko udaje mi się ogarnąć ale jestem poddenerwowana. Sytuacje z pozoru błahe wywołują złość irytację.Jak mogłabym temu zaradzić
ponad rok temu

Witam serdecznie,
Twoja irytacja oraz poddenerwowanie wynikają z frustracji. Nie zaspokajasz swoich potrzeb, gdyż masz nadmiar obowiązków. Dobrze byłoby poprosić domowników o pomoc w części obowiązków, tak byś miała czas tylko i wyłącznie dla siebie.
Gdy już uda Ci się wygospodarować trochę czasu znajdź sobie hobby - coś, co lubisz robić, co sprawia Ci radość, da Ci satysfakcję i podniesie poczucie własnej wartości.
Aby pomóc sobie doraźnie, w przypływie irytacji wykonaj kilka ćwiczeń relaksacyjnych (na przykład głębokie oddychanie połączone z naprzemiennym napinaniem i rozluźnianiem mięśni).
Pozdrawiam

Droga Pani, proponuję zacząć od rozplanowania obowiązków domowych przy udziale całej rodziny. Z pewnością sa obowiązki, które może przejąć od Pani mąż lub dzieci. Zróbcie listę spraw do wykonania np. w podziale na tydzień. Taką listę możecie powiesić w widocznym miejscu.
Proponuję też wygospodarować czas zarerzerwowany tylko dla siebie. Proszę się zastanowić, co sprawia Pani największą przyjemność, kiedy i jak się Pani relaksuje. Proszę poinformowac o tym rodzinę, że jest to godzina lub jakiś określony czas tylko dla Pani i aby domownicy Pani nie przeszkadzali.

Wydelegować część zadań, może z czegoś zrezygnować? Jest Pani maszyną na niewyczerpalne baterie? Złość jest sygnałem, że Pani organizm nie jest zadowolony z tego co Pnia mu serwuje.