Co zrobić by podwyższyć wagę a zarazem zachować obecny wygląd?

Witam. Przez ostatnie 7 miesięcy dosyć intensywnie się odchudzałam i z 64 kilo schudłam do 47 kg. Mam 160 cm wzrostu i 18 lat. Oprócz spożywania mniejszej ilości jedzenia, starałam się codziennie biegać. Jestem jeszcze uczennicą, więc uczę się do późnej nocy i krótko śpię. Niestety z powodu szybkiego spadku wagi zanikł mi okres. Co mam robić by zachować obecny wygląd i przytyć bo zdaję sobie sprawę, że moja waga powinna być wyższa, prawda? Bardzo schudłam w ramionach, plecach i brzuchu, nieco tylko w nogach, które nadal pozostają pulchne. Chciałabym także dowiedzieć się jakie ćwiczenia powinnam wykonywać by nieco wyszczuplić nogi, w szczególności uda i kolana, zwłaszcza że nie mam za dużo czasu w ciągu dnia. pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź. Anna
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,
Faktycznie wyliczając wskaźnik BMI jest Pani poniżej normy czyli ma Pani niedowagę.  Co do zaniku okresu radziłabym jak najszybciej skonsultować to z endokrynologiem lub udać się do ginekologa i poinformować go o diecie i intensywności wysiłku. Ponieważ zanik miesiączki wskazywałby na skrajne wyniszczenie organizmu i poważne zmiany w metabolizmie. Co w Pani przypadku będzie powodowało spadek odporności, częstsze nieobecności w szkole, znaczne obniżenie koncentracji i pogorszenie wyników w nauce. Proszę więc nie lekceważyć tych niepokojących symptomów. Co do diety to proszę nie stosować głodówek.

Odżywiać się o regularnych porach nie czekając aż pojawi się głód. Najlepszą zasadą spożywania posiłków jest mniej a częściej. Około 5 posiłków dziennie. Proszę unikać jasnego pieczywa, kaszy, makaronów, drożdżówek, słodyczy. Jak najbardziej wskazane jest dla Pani pieczone lub gotowane mięso, ryby dwa razy w tygodniu, pieczywo żytnie, razowe oraz duże ilości nabiału oraz owoce i warzywa najlepiej surowe. Jeśli chodzi o ćwiczenie to proszę nie stosować intensywnego wysiłku fizycznego do czasu kiedy nie unormuje Pani swoich miesiączek.
Pozdrawiam serdecznie.