Co zrobić, gdy chłopak lubi alkohol?

Witam! Mam 17 lat. Jestem z chłopakiem, który, nie oszukujmy się, lubi alkohol. Zanim się poznaliśmy, wraz z kolegami po szkole udawał się na jedno czy też dwa niezobowiązujące piwa. Później, jak byliśmy już razem, więcej mu się to nie zdarzało, gdyż jak uważa, stawia mnie na pierwszym miejscu. Któregoś dnia wyjechał na warsztaty naukowe, na których upił się niemiłosiernie. Przyznał mi się do tego, gdy to usłyszałam, rozkleiłam się, postawiłam mu warunek, że jeśli jeszcze raz tak się 'schleje' to z nami koniec. Bardzo się stara, gdy idzie gdzieś, po imprezie dzwoni do mnie, by poinformować, ile wypił. Ogólnie wszystko jest ok, ale gdy mnie nie ma na horyzoncie, od razu ucieka się do kolegów. Nie wiem, jak mu delikatnie powiedzieć, by zajął się czymś pożytecznym po szkole, kiedy ja nie mam dla niego czasu, a nie udawał się z chłopakami na piwko. Boję się, że kiedyś może się to przeobrazić w uzależnienie, chociaż on gwarantuje mi, że tak nie będzie. Chłopak z niego dobry, dba o mnie, jest ambitny, chce iść na studia, a następnie pracować w wymarzonym zawodzie. Stara się, od tamtych felernych warsztatów jeszcze mnie nie zawiódł. Co robić? Proszę o pomoc. Z góry dziękuję za radę i pozdrawiam:)

Witam!

Piszesz, że od warsztatów chłopak Cię nie zawiódł, czyli nie upił się tak jak wtedy. Ale swojego zachowania także nie zmienił. Twoje obawy o uzależnienie mogą być uzasadnione. Regularne spożywanie alkoholu może z czasem przerodzić się w poważny problem. Już teraz chłopak swój wolny czas wykorzystuje na picie z kolegami. To niestety nie wróży w przyszłości nic dobrego. Chłopak stara się dla Ciebie, więc teraz warto to wykorzystać. Poproś go o wspólną wizytę u terapeuty uzależnień i porozmawiaj na temat zmian w jego życiu. Jesteś dla niego bardzo ważną osobą, dlatego Twoje zdanie może mieć wpływ na jego postępowanie. Warto jednak, byś także przekonała się, czy jego motywacja jest wewnętrzna.
Jeśli chcesz, by przestał pić z kolegami, to on też sam musi tego chcieć. Zmiany z przymusu zwykle nie są trwałe. Dlatego dobrze jest rozmawiać na trudne tematy i wspólnie szukać odpowiednich dla obojga rozwiązań. Pamiętaj też, że jeśli Twój chłopak nie będzie chciał nic zrobić ze swoim zachowaniem i pociągiem do spotkań z alkoholem, to sama niewiele będziesz mogła zdziałać, by wpłynąć na jego postępowanie i decyzje. Nie zapominaj o sobie i swoim samopoczuciu. Dbając o chłopaka, postaraj się zadbać także o siebie.

Pozdrawiam