Co zrobić, jeśli uczucia do męża wygasły?

nie kocham męża.Czuję przywiązanie do niego,łączy nas przeszłość i kredyt; traktuje jak członka rodziny,jednak nie jak partnera życiowego. Czuję silną niechęć do wszelkich kontaktów fizycznych. Pozwalam tylko na przytulenie. Mąż wie, że moje uczucia wygasły. Bardzo się stara.A mimo to nie potrafię się przełamać. Myślę o odejściu, ale czuje ogromną presję, ale i poczucie winy. wiem, że gdybym wcześniej dała jakieś sygnały to nie zabrnęłabym tak daleko. Brak wiary we mnie w ponowne pokochanie go.
ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Czy jest Pani pewna swoich uczuć, tego, że już nie kocha Pani męża, że łączy Was jedynie przeszłość i wspólny kredyt? Myślę, że zanim podejmie Pani ostateczną decyzję o rozstaniu, warto byłoby dać szanse temu związkowi, np. na terapii małżeńskiej? Zastanawiała się Pani nad tym? Przed podjęciem decyzji o rozwodzie nie będzie Pani miała przynajmniej wyrzutów sumienia, że nie zrobiła niczego, by jeszcze ratować ten związek. Jeśli podczas terapii nic się nie zmieni, dalej będzie Pani przekonana, że uczucia do męża całkowicie wygasły, wtedy dopiero będzie mogła Pani podjąć decyzję o rozstaniu, bez poczucia winy.
Pozdrawiam!

Witam :)
Jeżeli jest Pani świadoma swoich emocji i braku uczuć względem męża , nie wolno oszukiwać partnera i siebie . Należy podjąć rozmowę a następnie stosowne decyzje...
Nim jednak zdecyduje się Pani na radykalne posunięcie , warto zastanowić się, co zmieniło się w waszym związku , w waszych zachowaniach , waszej bliskości, relacjach. Warto odpowiedzieć sobie na pytania , kim czuje się Pani w tym związku i czego pragnie, jakie ma Pani oczekiwania . Partnerstwo, to ciągły etap zdobywania siebie, pielęgnowania bliskości, wzajemny rozwój . Jest wiele czynników wpływających na wygaśnięcie uczuć. Trudno je tu wymienić i odpowiedzieć , które dotyczą waszej sytuacji . Z całą pewnością warto przyjrzeć się , czy są sytuacje/ sprawy, które odciągają Panią od partnera ? Może nigdy nie daliście sobie szansy " nauczenia " się siebie wzajemnie i pokochania, za to - jacy jesteście , a nie za to- jakie były wasze oczekiwania względem siebie . ....
Jeżeli będziecie mieli trudność w odnalezieniu odpowiedzi na zadane pytania , pomocny może okazać się terapeuta . Terapie małżeńskie w ostatnim czasie są bardzo częstym zjawiskiem i przynoszącym ciekawe wnioski i rozwiązania . Jednak decyzja musi być tylko wasza.:) Pozdrawiam Marzena Zięba