Co zrobić w przypadku braku apetytu u kobiety chorej na Alzheimera?

Witam Opiekuje sie mama chora na alzchaimera. Jestem bezradna gdyz mama nie chce nic jesc a ja nie mam pomyslu co zrobic. Od dluzszego czasu jest na kanapkach czyli na suchym. Nie jada zup zadnych dan drugich owocow ogolnie ma jadlowstret. Naprawde jestem zalamana gdyz traci sily nie ma checi chodzic. Prosze o jakies rady wskazowki o pomoc gdyz jestem bezradna i bezsilna w tej sytuacji

Dzień dobry,
W przypadku braku apetytu u mamy, proszę przede wszystkim bazować na produktach, które lubi. Jeśli mama zjada kanapki, może znajdzie Pani inne produkty/potrawy, które będzie chętnie spożywała. Jeśli stan zdrowia na to pozwala, może Pani dodawać niewielkie porcje wysokoenergetycznych produktów, np. masła, śmietanki. Bardzo pomocne mogą okazać się też produkty specjalnego przeznaczenia żywieniowego, na przykład nutridrinki. Warto jednak wcześniej zapytać o nie lekarza prowadzącego, ponieważ nie znam stanu zdrowia Pani mamy, a są to produkty, które nie każdy może przyjmować. Można natomiast dodawać je w małych ilościach do napojów i w ten sposób zwiększyć wartość odżywczą diety mamy. Polecam zadbać, żeby wszystko, co mama je było smaczne i w odpowiedniej temperaturze. Jedzenie ułatwiają też wygodne sztućce, na których dobrze mieści się każdy kęs. Niekiedy pomaga jedzenie zawsze w tych samych godzinach i w tym samym miejscu, bez żadnych rozpraszaczy dookoła (np. włączony telewizor). Warto z każdego posiłku zrobić powtarzalny rytuał.
Pozdrawiam serdecznie i trzymam kciuki,
Marek Aleksander Przondo
Dyplomowany dietetyk
http://dietetyczny.guru/
http://facebook.com/dietetycznyguru/

Dzień dobry, Rozwiązaniem często polecanym w takiej sytuacji są produkty specjalnego przeznaczenia żywieniowego dla osób chorych i w okresie rekonwalescencj. Są to koktajle będące źródłem pełnego kompleksu składników odżywczych niezbędnych do funkcjonowania. Można je stosować zamiennie do tradycyjnego żywienia lub wspomagająco (jako dodatek do tych posiłków, które mama spożywa w ich naturalnej formie). Jeżeli uda się mamę skłonić do ich spożycia to na pewno uda się pomóc w przywróceniu sił pod kątem fizjologicznym. Oczywiście starania aby zachować jak najwięcej żywności tradycyjnej są jak najbardziej wskazane - zakładając, że część posiłkow zastąpi Pani nutridrinkami najważniejsze będą owoce i warzywa. Jeżeli mama preferuje kanapki to trzeba zadbać by były w nich dostępne (można zastąpić tradycyjne pieczywo alternatywą przygotowaną z dyni lub cukinii).
Proszę także zwrócić uwagę na mamy stan psychiczny - pacjenci cierpiący na Alzaheimra oprócz zaników pamięci cierpią także na stany depresyjne wywołane obserwowanymi u siebie objawami choroby - a to przekłada się na spadek apetytu. Warto więc zadbać o odpowiedni nastrój i skonsultować z lekarzem czy leczenie jest dobrane odpowiednio do bieżącego stanu zdrowia u mamy. Życzę dużo wytrwałości!