Co zrobić ze zbyt dużą wrażliwością?

Mój brat ma 10 lat i należy do bardzo wrażliwych dzieci. Wszelka krytyka, zwrócenie mu uwagi doprowadza go do płaczu, nawet mało istotne, wręcz banalne sprawy.

Jeśli nie odrobi lekcji, czegoś się nie nauczy - płacze. Łzy są u niego na porządku dziennym. Wszystkim się przejmuje i bierze to do siebie. Nie potrafi tak jak jego rówieśnicy głośno się bawić, szaleć czy być niegrzecznym. Zawsze w takich sytuacjach wyłącza się z grupy i oddala, niekiedy nawet zaczyna się źle czuć (np. zaczyna boleć go brzuch...).

Zastanawiam się czy objawy te wiążą się z jakąś chorobą psychiczną? Czy wymagają leczenie u psychologa bądź psychiatry? Jak mu pomóc, bo ta wrażliwość przeszkadza mu w wielu sytuacjach i przynosi wstyd.

Witam!

Pani brat najprawdopodobniej ma problemy z pewnością siebie, samooceną oraz poczuciem własnej wartości. Bardzo duży wpływ na takie zachowanie dziecka ma postawa dorosłych z jego najbliższego otoczenia.

Dziecko potrzebuje wiele uwagi, aprobaty oraz wzmocnień. Przede wszystkim powinno czuć się bezpiecznie oraz pewnie w swoim otoczeniu. Kiedy czuje, że ma oparcie w najbliższych osobach, wtedy jest pewne siebie i aktywne.

Sądzę, że warto jest brata skonsultować z psychologiem dziecięcym. W tym wypadku również rodzice powinni wziąć udział w takim spotkaniu. Problemy dzieci są ściśle związane z działaniem ich rodziców, dlatego cała rodzina powinna być pod opieką psychologa i starać się stosować do jego zaleceń. Może to pozwolić bratu na większy komfort nauki i zabawy oraz poprawić jego sytuację zarówno w szkole, jak i w domu.

Pozdrawiam