Czemu zatrzymuje mi się woda w organizmie?

Witam, kobieta, 27 lat. Mój problem wiąże się z zatrzymywaniem wody w organizmie. Zacznę od tego, że w kwietniu zaczęłam dietę Dukana - spadło mi jakieś 3 kilo i tyle. Dietę przerwałam po około 6 tygodniach, kiedy dowiedziałam się, że nie można jej stosować przy problemach z tarczycą. Tylko że u mnie wyglada to tak, że wyniki tsh ft4, anty tpo mam w normie. Rok temu wykryto u mnie guza i co pół roku chodzę do kontroli, robię badania i tyle. Potem zaczęłam się odżywiać według ogólnych zaleceń i dużo ćwiczę, bez rezultatu. Od tej diety zaczęłam zauważać, że woda zatrzymuje mi się w organizmie. Zrobiłam pomiar masy ciała - faktycznie, tkanka tłuszczowa w normie, wody za dżo o kilka kilo. Miesiąc temu poszłam do dietetyka, zaleciła dietę przeciw zatrzymywaniu wody, mam pić wodę Jana moczopędną, nie solę w ogóle. Stosuję przyprawy, które niby mają pomóc w pozbyciu się wody, bez rezultatu, a właściwie z biegiem czasu czuję się coraz gorzej. Jestem opuchnięta, czuję się fatalnie - zmęczona, opuchnięte powieki, twarz i brzuch, z ktorym nigdy nie miałam problemu. Zazwyczaj po kilku tyg. ćwiczeń wracałam do sylwetki. W tej chwili nie biorę żadnych leków ani tabletek antykoncepcyjnych. Zaczęłam się zastanawiać, czy nie mam problemu z nerkami, tylko że nie wiem jak to sprawdzić. Nie czuję bólu. Miesiąc temu robiłam morfologię - wszystko w normie, ob - 13mm. Mocz - żółty - bardzo mętny - odczyn zasadowy, ciężar 1015g, metoda paskowa - białko brak - glukoza nie wykryto - bilirubina brak - urobilinogen prawidłowy - ciała ketonowa brak - azotyny brak - krew brak nabłonki płaskie - pojedyncze nabłonki okrągłe - brak śluz - nieliczne pasam leukocyty - w polu widzenia w ilości erytrocyty - brak wałeczki - brak skladniki min - fosforany bezpostaciowe bezpostaciowe - bardzo liczne bakterie - pojedyncze glukoza i kreatynina w normie. Według mnie wyniki są w porządku. Proszę o pomoc - czy powinnam zrobić jakieś inne badanie w kierunku nerek? Myślałam, że może wyniki hormonów tarczycy mi się pogorszyły, ale są cały czas w normie. Nie wiem, czy ta informacja będzie przydatna, ale w tamtym roku przez kilka mies. miałam podwyższoną temp od 37.1- 37.5. Zrobiłam wiele badań, nic nie wyszło. OB też miałam wyższe 29, ale lekarze mówili, że właściwie jest w normie. Dziękuję

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

Przyczyny zatrzymywania wody w organizmie bywają różne, począwszy od tak
banalnej, jak zbyt mała ilość wypijanej wody, co powoduje, że organizm
zaczyna ją gromadzić w tkance podskórnej na zapas, aby uniknąć odwodnienia.

Powodem obrzęków może być wzrost poziomu estrogenów w stosunku do progesteronu przed miesiączką, ale także zbyt rygorystyczna i uboga w białko dieta odchudzająca. Jeśli bowiem białka, które wiąże wodę, jest za mało, płyny fizjologiczne przesączają się przez ściany naczyń krwionośnych i limfatycznych.
Uczucie napuchniętego ciała bywa też skutkiem nadmiaru alkoholu wypitego wieczorem, podróży samolotem lub samochodem, słabości naczyń krwionośnych.

Do obrzęków przyczynia się także wysoka temperatura. W upalny dzień możesz mieć opuchnięte nogi nawet wtedy, gdy nie masz żylaków, bo żyły nadmiernie się rozszerzają, krew płynie wolniej, zalega w naczyniach krwionośnych i płyny zaczynają się przesączać przez ściany żył do otaczających tkanek.

Odpowiedzialnym za uczucie ciężkości, obrzmienia, zwłaszcza nóg i rąk, jest także brak ruchu, który sprzyja osłabieniu krążenia krwi i limfy (nacisk pracujących mięśni wspomaga ich odpływ w kierunku serca i węzłów chłonnych)

Do opuchlizny przyczyniają się złe nawyki żywieniowe, przede wszystkim
nadmiar w diecie soli, ostrych przypraw, polepszaczy smaku, które obecne
są w żywności wysoko przetworzonej, i niedostatek potasu w codziennym jadłospisie.

Obrzęki bywają jednym z objawów różnych schorzeń. W miarę ich rozwoju są coraz częstsze i bardziej widoczne.
Niewydolność serca - opuchlizna występuje zawsze symetrycznie. Początkowo może pojawiać się wokół kostek. Z czasem obejmuje także łydki. Nasila się w ciągu dnia, a po nocy zazwyczaj ustępuje.
Choroby nerek - obrzęki pojawiają się na powiekach, twarzy, dłoniach, nogach. Mogą objąć całe ciało. Są miękkie, ciastowate, a skóra na nich jest mocno napięta. Raczej nie ustępują po nocy.
Kłopoty z tarczycą - obrzęki pojawiają się zarówno przy niedoczynności, jak i nadczynności tego gruczołu. W pierwszym przypadku dotyczą powiek i twarzy, której nadają senny wyraz. Natomiast w drugim zazwyczaj obejmuja łydki.
Przewlekła niewydolność żylna - powraca ciągle uczucie ciężkich nóg, opuchlizna i ból nasilające się po długim staniu, siedzeniu są zapowiedzią żylaków.
Zakrzepica żył - ból i opuchlizna dotyczą jednej nogi.
Stany zapalne - ich przyczyny są różne, od urazu do reumatoidalnego zapalenia stawów. Wówczas obrzęki mają charakter miejscowy.

By dokładnie zweryfikować przyczynę konieczna jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu, który ewentualnie skieruje Panią na dalsze badania lub do specjalisty.