Czy anoreksja prowadzi do bulimii czy na odwrót?

Słyszałam kiedyś, że te dwie choroby są od siebie zależne. Raz słyszałam, że anoreksja prowadzi do bulimii, i raz, iż jest odwrotnie. Dla mnie większy sens ma ta pierwsza wersja, ponieważ nikt przez całe życie nie jest w stanie nie jeść, a jak już dostanie się raz napadu obżarstwa, to potem ciężko się go w 100% pozbyć. Jestem jednak ciekawa, jak to jest naprawdę? Czy te choroby w ogóle wynikają jedna z drugiej?

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Dość często zdarza się, że zaburzenia odżywiania się zaczynają się objawami anoreksji, natomiast z czasem mogą pojawić się objawy bulimii. Można to oczywiście wytłumaczyć w uproszczony sposób - tak, jak przedstawiła to Pani w swoim pytaniu,  jednak problem jest dość złożony. Na występowanie bulimii, anoreksji oraz bulimicznego typu anoreksji może mieć np. wspólne podłoże genetyczne, ale i szereg czynników natury psychospołecznej, osobowościowych, przekazów kulturowych itp.

http://portal.abczdrowie.pl/przyczyny-bulimii
http://portal.abczdrowie.pl/przyczyny-anoreksji

Z pozdrowieniami