Czy częste zrywy przysenne są normalne?

Od pewnego czasu (ok. miesiąca) mam problem, który polega na uciążliwym zasypianiu. Wszystko zaczęło się od stresującej sytuacji, kiedy zauważyłam u siebie rumień po ugryzieniu kleszcza. Pewnego dnia, gdy zasypiałam, nagle mną "rzuciło" i wybudziłam się. Sytuacja powtórzyła się kilka razy przez kolejne dni. Na początku bardzo się tym denerwowałam i nie spałam nawet do 5 rano. Teraz, mimo że jest trochę lepiej i tak się martwię. Bywają noce lepsze, ale zazwyczaj męczę się do godziny 1. Pocieszam się, że ten strach przed kolejnymi zrywami też nie pozostaje bez znaczenia, jednak coraz bardziej martwię się. Proszę o radę.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Opisywane przez Panią objawy mogą faktycznie mieć związek z przeżywanym stresem, który powoduje wzbudzenie i spłycenie snu. W takim przypadku można rozważyć zastosowanie leków nasennych, które pomogłyby pokonać te problemy. Po kilku nieprzespanych nocach zaczyna się Pani obawiać kolejnych, co staje się źródłem stresu i ,,samospełniającą się przepowiednią". Zastosowanie leków przez kilka-kilkanaście dni może przełamać to błędne koło i unormuje sen.

Wspomina Pani o ukąszeniu przez kleszcza, dlatego wskazana byłaby diagnostyka w celu wykluczenia boreliozy. Proszę zgłosić się do lekarza rodzinnego, który skieruje Panią do specjalisty chorób zakaźnych, w celu wykonania odpowiednich badań. Prawidłowy wynik tych badań powinien uspokoić Panią i wpłynąć korzystnie na sen.

Serdecznie pozdrawiam