Czy dieta może mieć wpływ na wynik krzywej cukrowej?

Witam, właśnie odebrałem wyniki: cukier na czczo wyszedł mi 83, a po 120 minutach 231. Mam pytanie, czy wprowadzona tydzień przed badaniem dieta (śniadanie i nieduży obiad), a dzień przed badaniem całkowita dieta miała wpływ na wynik? Zażywam lek B******* i V****** na nadciśnienie. Nikt mi nie powiedział, że przed tym badaniem nie należy stosować diet. Żadnych innych objawów cukrzycy nie mam.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

Dieta, jaką Pan zastosował mogła jak najbardziej mieć wpływ na wartość cukru. Do badania zawsze powinno się podejść, prowadząc "klasyczny" tryb życia, bez przesadnego przygotowywania się (oczywiście pamiętając o byciu na czczo, czyli niespożywaniu pokarmów ani słodkich płynów przez poprzednie 12 h). Wtedy wynik badania jest najbardziej wiarygodny.

Powinien Pan zatem powiedzieć o tej diecie lekarzowi. Najprawdopodobniej konieczne będzie powtórzenie badania.

Pozdrawiam.