Czy emocje mogą wpływać na dolegliwości?

Czy emocje mogą wpływać na dolegliwości takie jak ciężkie oddychanie tzn niemozncść wzięcia głębokiego wdechu albo ziewania? czy to jakiś stres, nerwy bądź lęk przed czymś? jak sobie z tym radzić psychicznie cokolwiek by to było?

Witam Pana. Emocje niosą z sobą określoną energię. Mogą wpływać na funkcjonowanie naszego organizmu korzystnie i niekorzystnie. Myślę, że najprościej będzie jeśli zgłosi się Pan do bezpośredniego kontaktu z psychologiem. Ważne, żeby Pan rozpoznał źródła swoich emocji i przy pomocy specjalisty nauczył się regulować swój bilans emocjonalny. Pozdrawiam Pana
http://piotrantoniak.pl/

Szanowna Pani,

ciało i dusza stanowią jedność. Kondycja fizyczna wpływa na nastrój człowieka i odwrotnie – emocje wyrażają się w mimice i postawie ciała. Na przykład gdy przeżywamy stres, napina się nam przepona, co powoduje spłycenie oddechu.

Z kolei rozluźnienie mięśni sprawia, że emocja staje się silniejsza, a człowiek bardziej jej świadomy. To dlatego niektóre osoby zaczynają „bez powodu” płakać lub śmiać się podczas masażu albo przeżywają inne emocje – niepokój, irytację, podniecenie, złość itp. W praktyce każdy zabieg rozluźniający jakim może być wysiłek fizyczny, sauna, leżenie w wannie, orgazm czy relaksacja może sprawić, że emocje „dochodzą do głosu”.

Proszę też pamiętać, że chroniczny stres, czyli stres doświadczany permanentnie lub często może przyczyniać się do powstawania wielu chorób. Do najczęstszych należą: wrzody żołądka i dwunastnicy, nadciśnienie, choroby serca, cukrzyca, migreny, artretyzm, astma, zaburzenia snu, anoreksja i bulimia, schorzenia skóry, zaburzenia popędu płciowego u mężczyzn i zaburzenia menstruacyjne u kobiet.

Oczywiście codzienne życie pokazuje, że nie jesteśmy w stanie uniknąć stresu. Aby stres przestał być naszym wrogiem, trzeba nad nim zapanować. Jak? Warto poznać samego siebie oraz to, co wywołuje w nas napięcie i jak na nie reagujemy, a potem w miarę możliwości zmniejszyć obszar zmartwień w swoim życiu oraz zmienić swoje zachowanie.

Przyjęcie do wiadomości, że nie jesteśmy doskonali i rozwinięcie w sobie asertywności, czyli umiejętności wyrażania uczuć i myśli, przyniosą ulgę. Trzeba też nauczyć się pozytywnego myślenia i uwierzyć, że korzystanie z pomocy innych ludzi nie jest powodem do wstydu.

Nie wolno dopuszczać też do tego, żeby stres się kumulował. Wygadanie się przed przyjaciółką, a nawet wypłakanie przynoszą odprężenie. Po ciężkim dniu można wziąć gorącą kąpiel z ulubionym olejkiem np. lawendowym, rozmarynowym czy z melisy - te mają właściwości rozluźniające, albo pójść na masaż. Takie zabiegi rozluźniają mięśnie, poprawiają krążenie krwi i pozwalają pozbyć się nadmiaru hormonów stresowych – kortyzolu i adrenaliny.

Jednych relaksuje książka, innych muzyka czy ćwiczenia w siłowni. Ważne, żeby rozwijać swoje hobby i robić to, co sprawia nam przyjemność.

Pozdrawiam Panią!
mgr Magdalena Nagrodzka
PSYCHOLOG KLINICZNY, PSYCHOTERAPEUTA, COACH
www.nagrodzkacoaching.pl