Jak radzić sobie z tymi emocjami?

Jestem załamana, ponieważ nie mogę pogodzić pracy z opieką nad dzieckiem. Pracodawca zmienił mi pracę do godz. 18.00, mąż też pracuje i nie może ciągle wychodzić wcześniej, żeby odebrać dziecko z przedszkola. Nie mamy nikogo do pomocy, na opiekunkę nas nje stać. Już nie mam na to wszytko siły. Nie potrafię powstrzymać płaczu przy ludziach w pracy, ciągle chodzę zdołowana albo wściekam się z byle powodu. Jak poradzić sobie z nerwami? Leki uspokajające nie działają. Próbuję zamienić pracę, jednak tak szybko nie znajdę niczego na jedną zmianę.

Nie chodzi o uciekanie od odpowiedzialności, ale nie na wszystkie sytuacje w swoim życiu masz wpływ. A wiele z nich może wyzwalać w Tobie emocje. Wtedy skup się na czymś innym, poszukaj czegoś, na czym możesz skupić swoją uwagę i czym możesz się zająć. Możesz też rozładowywać emocje poprzez sport czy wysiłek fizyczny – to też pomoże rozładować nieprzyjemne emocje i regulować ich poziom w organizmie.

Pamiętaj jednak, że to wszystko to tylko doraźne sposoby na radzenie sobie z problemem. Jeśli Twoim problemem jest regulacja emocji – odczuwasz coś niewspółmiernie silnie lub nawet niewspółmiernie słabo do danej sytuacji, poszukaj fachowej pomocy.

Czasami problem tkwi naprawdę głęboko i jest nawet nieuświadomiony, ale oddziałuje na życie i daje o sobie znać w wielu jego aspektach. Więcej o swoich emocjach i sposobach na radzenie sobie z tymi nieprzyjemnymi, nauczysz się podczas psychoterapii.