Witam, indeks glikemiczny czekolady będzie zależeć od ilości cukru, błonnika, tłuszczu i białka. Błonnik, tłuszcz i białko obniżają indeks glikemiczny. Cukry podwyższają. Proszę przyjąć, że na łyżeczce mieści się 6 g cukru (to 24 kcal - dużo) i sprawdzić wartość odżywczą czekolady podaną na etykiecie. Można policzyć Ile cukru Pani zje w 1 kostce czekolady. Największe zło, to syrop glukozowo-fruktozowy. On najszybciej doprowadzi do otłuszczenia jamy brzusznej, jeśli będziemy go regularnie spożywać. Najzdrowsza jest gorzka czekolada bez zawartości syropu z bardzo małą ilością cukru. Na przykład czekolada gorzka extra 90% zawiera w 100 g 11 g cukru (11% C), czyli w kostce ważącej 8,3 g będzie 0,9 g cukru.
Inne składniki w 1 kostce: 3,6 g tłuszczu (44% T), 1,2 g białka (15% B), 1,4 g wszystkich węglowodanów (17% W). Podsumowując: 44% tł. kwalifikuje czekoladę do produktów wysokotłuszczowych i wysokokalorycznych (558 kcal w 100 g). Mimo to, indeks glikemiczny będzie bardzo niski. Osobiście nie jestem w stanie zjeść więcej niż 1 kostkę ;) Cukrzykom taka czekolada na pewno nie zaszkodzi. Wystrzegałabym się natomiast czekolady mlecznej, bo z łakomstwa można łatwo w ciągu krótkiego czasu zjeść całą tabliczkę.
Dzień dobry!
Indeks glikemiczny czekolady zależy od zawartości w niej poszczególnych składników. Im większa zawartość tłuszczu, tym niższy indeks glikemiczny, ponieważ tłuszcze spowalniają wchłanianie glukozy. Czekolada gorzka zawiera także mniejszą ilość węglowodanów, niż czekolada mleczna. Osoba chora na cukrzycę powinna szczególnie unikać tej drugiej, gdyż szybko podniesie poziom glukozy w krwi. Jak Pani zauważyła, osoba zdrowa może jeść czekoladę, ale w rozsądnych ilościach.
Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.
Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również z porady on-line – bez wychodzenia z domu!
Pozdrawiam serdecznie!
Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 698 418 306
Warto również przeczytać:
Światowy Dzień Czekolady
http://warszawa.mojdietetyk.pl/artykuly/swiatowy-dzien-czekolady.html?c=7
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak interpretować zawartość cukru przy indeksie glikemicznym? – odpowiada Mgr Ewelina Kozłowska
- Odchudzanie a czekolada – odpowiada Mgr inż. Ola Kilen-Zasieczna
- Indeks glikemiczny a leczenie cukrzycy – odpowiada Mgr Justyna Luty
- W jaki sposób posługiwać się indeksem glikemicznym? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Jaki indeks glikemiczny ma inka? – odpowiada Mgr Mateusz Durbas
- Czym jest indeks glikemiczny? – odpowiada Mgr Bartosz Kulczyński
- O czym informuje indeks glikemiczny żywności? – odpowiada Mgr Aleksandra Józwik
- Czy biała czekolada jest zdrowa? – odpowiada mgr Agnieszka Płóciniak
- Wpływ czekolady na zdrowie człowieka – odpowiada Dr n. med. Aneta Kościołek
- Co znaczą te oznaczenia przy obliczaniu indeksu glikemicznego? – odpowiada Mgr Mateusz Durbas