Czy jest lepszy lek bądź suplement, który podwyższy mi potas/wapń/żelazo?

Witam! Pracuje w zakładzie(fizycznie) od 7 miesięcy i od tej pory jestem bardzo senny, zmęczony, drętwieją mi palce u rąk, strzelają mi stawy oraz boli mnie w nocy łokieć. Więc od 2 miesięcy zażywam BODYMAX PLUS, ale nie odczuwam żadnego efektu. Czy jest jakiś lepszy lek, bądź suplement, który podwyższy mi potas/wapń/żelazo by nie odczuwać powyższych dolegliwości? Pozdrawiam!

Dzień dobry,

najlepszą formą uzupełniania ewentualnych niedoborów jest odpowiednia dieta.
Prawidłowy poziom wapnia we krwi to 2,1–2,6 mmol/l (według innych oznaczeń 8,5–10,5 mg/dl).
Najbogatsze w wapń są sery podpuszczkowe dojrzewające (tzw. żółte). Zawierają 6-10 razy więcej wapnia niż sery twarogowe (to wynik procesów technologicznych). Niestety, żółte sery mają sporo tłuszczu i są kaloryczne, dlatego nie możemy się nimi objadać bez ograniczeń. Dwa plastry dziennie wystarczą. Wapń znajduje się też w serkach topionych i śmietanie, ale to także produkty wysokokaloryczne. Jeśli ktoś jest uczulony na białko mleka krowiego, może skusić się na mleko kozie i jego przetwory. Wywołuje znacznie mniej alergii, natomiast zawiera więcej wapnia niż krowie.
Żelazo: normy w badaniu biochemicznym
kobiety - 6,6-26 mmol/l (37-145 mg/dl)
mężczyźni - 10,6-28,3 mmol/l (50-158 mg/100dl). Żelazo, które jest dostarczane z pożywieniem można podzielić na dwa rodzaje: hemowe, które jest pochodzenia zwierzęcego oraz niehemowe – pochodzenia roślinnego. Żelazo dostarczane z mięsem łatwiej się wchłania i charakteryzuje się wyższą biodostępnością w porównaniu do żelaza dostarczanego z pokarmem roślinnym.

Norma dla potasu to 3,5-5 mmol/l.
Potas występuje we wszystkich produktach z wyjątkiem tłuszczów i cukrów. Ale najwięcej jest go w suszonych owocach – morelach, figach, jabłkach, rodzynkach, a także w awokado i bananach. Jednak z jedzeniem tych produktów nie przesadzajmy, bo są kaloryczne. Nie żałujmy sobie natomiast pomidorów i ich przetworów. Dobrym źródłem potasu są też ziemniaki, a także owoce cytrusowe i zielone warzywa liściaste.

Stąd jak widać najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety - warto skorzystać z porad dietetyka, który opracuje dla Pana odpowiedni jadłospis.

Pozdrawiam
Joanna Wardenga

Najlepiej zapytać doświadczonego farmaceuty, można to zrobić w aptece. Jednak proszę pamiętać, że dieta jest lepszym rozwiązaniem. Składniki odżywcze najlepiej wchłaniają się z produktów spożywczych. Najlepszym źródłem wapnia jest mleko i jego przetwory, takie jak ser żółty, twaróg, jogurt. Sporo tego pierwiastka dostarczają też sardynki jedzone razem z ośćmi.
Najbogatszym źródłem magnezu jest kakao, kasza gryczana, warzywa strączkowe, orzechy. Dobrym sposobem na uzupełnienie niedoboru jest picie wody wysokozmineralizowanej.
Natomiast najwięcej potasu zawierają suszone morele, awokado, figi, jabłka, rodzynki, śliwki i banany. Duże pokłady potasu znajdują się również w pomidorach, ziemniakach, szpinaku. Aby uzupełnić niedobory, jadaj także owoce cytrusowe.

Pozdrawiam serdecznie i zapraszam na konsultacje,
Paulina Roziewska
proziewska@gmail.com, 515 090 252
http://dietetyka-medyczna.pl/