Czy jest lepszy lek bądź suplement, który podwyższy mi potas/wapń/żelazo?

Witam! Pracuje w zakładzie(fizycznie) od 7 miesięcy i od tej pory jestem bardzo senny, zmęczony, drętwieją mi palce u rąk, strzelają mi stawy oraz boli mnie w nocy łokieć. Więc od 2 miesięcy zażywam BODYMAX PLUS, ale nie odczuwam żadnego efektu. Czy jest jakiś lepszy lek, bądź suplement, który podwyższy mi potas/wapń/żelazo by nie odczuwać powyższych dolegliwości? Pozdrawiam!
MĘŻCZYZNA, 21 LAT ponad rok temu

Dzień dobry,

najlepszą formą uzupełniania ewentualnych niedoborów jest odpowiednia dieta.
Prawidłowy poziom wapnia we krwi to 2,1–2,6 mmol/l (według innych oznaczeń 8,5–10,5 mg/dl).
Najbogatsze w wapń są sery podpuszczkowe dojrzewające (tzw. żółte). Zawierają 6-10 razy więcej wapnia niż sery twarogowe (to wynik procesów technologicznych). Niestety, żółte sery mają sporo tłuszczu i są kaloryczne, dlatego nie możemy się nimi objadać bez ograniczeń. Dwa plastry dziennie wystarczą. Wapń znajduje się też w serkach topionych i śmietanie, ale to także produkty wysokokaloryczne. Jeśli ktoś jest uczulony na białko mleka krowiego, może skusić się na mleko kozie i jego przetwory. Wywołuje znacznie mniej alergii, natomiast zawiera więcej wapnia niż krowie.
Żelazo: normy w badaniu biochemicznym
kobiety - 6,6-26 mmol/l (37-145 mg/dl)
mężczyźni - 10,6-28,3 mmol/l (50-158 mg/100dl). Żelazo, które jest dostarczane z pożywieniem można podzielić na dwa rodzaje: hemowe, które jest pochodzenia zwierzęcego oraz niehemowe – pochodzenia roślinnego. Żelazo dostarczane z mięsem łatwiej się wchłania i charakteryzuje się wyższą biodostępnością w porównaniu do żelaza dostarczanego z pokarmem roślinnym.

Norma dla potasu to 3,5-5 mmol/l.
Potas występuje we wszystkich produktach z wyjątkiem tłuszczów i cukrów. Ale najwięcej jest go w suszonych owocach – morelach, figach, jabłkach, rodzynkach, a także w awokado i bananach. Jednak z jedzeniem tych produktów nie przesadzajmy, bo są kaloryczne. Nie żałujmy sobie natomiast pomidorów i ich przetworów. Dobrym źródłem potasu są też ziemniaki, a także owoce cytrusowe i zielone warzywa liściaste.

Stąd jak widać najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety - warto skorzystać z porad dietetyka, który opracuje dla Pana odpowiedni jadłospis.

Pozdrawiam
Joanna Wardenga

0

Najlepiej zapytać doświadczonego farmaceuty, można to zrobić w aptece. Jednak proszę pamiętać, że dieta jest lepszym rozwiązaniem. Składniki odżywcze najlepiej wchłaniają się z produktów spożywczych. Najlepszym źródłem wapnia jest mleko i jego przetwory, takie jak ser żółty, twaróg, jogurt. Sporo tego pierwiastka dostarczają też sardynki jedzone razem z ośćmi.
Najbogatszym źródłem magnezu jest kakao, kasza gryczana, warzywa strączkowe, orzechy. Dobrym sposobem na uzupełnienie niedoboru jest picie wody wysokozmineralizowanej.
Natomiast najwięcej potasu zawierają suszone morele, awokado, figi, jabłka, rodzynki, śliwki i banany. Duże pokłady potasu znajdują się również w pomidorach, ziemniakach, szpinaku. Aby uzupełnić niedobory, jadaj także owoce cytrusowe.

Pozdrawiam serdecznie i zapraszam na konsultacje,
Paulina Roziewska
proziewska@gmail.com, 515 090 252
http://dietetyka-medyczna.pl/

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty