Czy jest sens całkowitego pozbywania się emocji?

Witam, od ponad roku cierpię na apatie. Aktualnie jedynymi szczerze odczuwanymi emocjami jest smutek i nienawiść. Zdarzały mi się wybuchu płaczu przed snem z powodu nadmiaru emocji, ale po kilku minutach mijało. Następnie przychodziło rozluźnienie i wzmocnienie emocjonalnej obojętności. O mojej przypadłości wie tylko jedna osoba przy reszcie po prostu zachowuje się tak jak kiedyś z tą różnicą, że nic nieczuję. Mam niską samoocenę. Jest sens całkowitego pozbycia się emocji ? Uważam je za zbędne.

Witam, warto skonsultować się z psychologiem. Zmniejszenie odczuwania, spłycenie emocji, anhedonia, to stan który może być związany np. z depresją. Napisał Pan że uważa emocje za zbędne, jednak są one niezbędne np. do oceny sytuacji, osób które spotykamy lub własnego zachowania. Biorą istotną rolę w podejmowaniu decyzji. Dzięki nim tak trwale zapamiętujemy pewne sytuacje, szybciej się uczymy, szybciej przypominamy. Zachęcam do spotkania z psychologiem. Pozdrawiam

Witam,
emocje są "drogowskazem"wyborów życiowych,więc ich brak powoduje wyłączenie osobistych preferencji i równocześnie sprzyja podejmowaniu cudzych sugestii.To nie jest powód do zadowolenia z życia i być może jest podłożem smutku i niechęci do świata.Proponuję,by poza wypłakaniem żalu,podjęła Pani próbę zmiany obecnej sytuacji na taką,która cieszy,daje poczucie satysfakcji.W tym celu można porozmawiać z psychologiem ,do którego ma Pani dostęp lub kimś bliskim,znającym Pani upodobania.

Witam Pana
Anhedonia, czyli brak odczuwania uczuć
i emocji, a przede wszystkim radości życia,
zwykle towarzyszy depresji.
Często tez jest skutkiem przeżytej traumy ,
uzależnienia od amfetaminy i kokainy
lub stosowania antydopaminergicznych
leków przeciwdepresyjnych.
Nieleczona anhedonia cały czas postępuje
i prowadzi do głębokiej depresji i silnego
pogarszania się stanu zdrowia psychicznego.
Bardzo ważne jest wczesne zdiagnozowanie
i systematyczne stosowanie właściwej terapii.
Dlatego zachęcam Pana do skorzystania z psychoterapii.
Podczas psychoterapii leczy się nie tylko objawy,
ale również dociera się do przyczyny problemu
i znajduje się sposób jego rozwiązania.

Gdyby chciał Pan porozmawiać o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie