Czy jest szansa, że przytyję?

Dzień dobry, jestem już 9 dzień po laparoskopii pęcherzyka żółciowego. Że szpitala wyszłam w drugiej dobie po operacji. Obecnie jestem już w domu i czuje się coraz lepiej. Fizycznie odzyskalam już siły a szwy i ślady bo operacji w porządku. Muszę jeszcze bardzo uważać na jedzenie i pilnować się żeby nie zjeść czegoś za dużo lub czegoś co nie wskazane. Moja waga przed operacją to było 49 kg ale zawsze była w tym przedziale 49-50kg czasem spadała do 48kg. Jest to u mnie rodzinne. Rodzice byli też raczej szczupli. Obecnie czyli po operacji ważę już 45kg. Sama widzę po sobie że schudłam dosyć mocno. Mam w związku z tym pytanie czy jest szansa że przytyje , chciałabym bym bardzo ponieważ będę się lepiej czuła tylko jeśli muszę trzymać dietę jak to zrobić? Bardzo proszę o radę jakąs bo boje się że jeszcze bardziej schudnę i nie daje sobie rady już sama. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Żeby przytyć musi Pani jeść więcej kalorii niż Pani potrzebuje. Trzeba więc zwiększyć porcje posiłków, uważając żeby nie zwiększyć za bardzo ich objętości, jednocześnie dbając o to aby w każdym posiłku pojawiało się źródło białka (np. mięso, produkty mleczne, jaja, ryby). Najlepiej w takiej sytuacji zwiększyć ilość posiłków w ciągu dnia, ponieważ w ten sposób łatwiej jest przyjąć większą ilość kalorii w ciągu całego dnia (częstym problemem jest uczucie przejedzenia - w ten sposób można temu zapobiec).

Żeby mieć pewność, że spożywa Pani odpowiednią ilość kalorii, najlepiej skorzystać z aplikacji do liczenia kalorii. Wcześniej należy wyliczyć swoje zapotrzebowanie (CPM) np. za pomocą kalkulatorów dostępnych w sieci (cel to jeść ponad to zapotrzebowanie). Jeśli to nie przyniesie efektów po 2 tygodniach lub będzie Pani miała trudność z liczeniem kalorii to warto zgłosić się do dietetyka klinicznego, który ułoży jadłospis odpowiednio zbilansowany pod Pani potrzeby.