Czy jestem współuzależniona?

Nie wiem co mam zrobić ,nie potrafię żyć bez męża ,który był zły dla rodziny . Poznałam innego ale nie potrafię wyobrazić sobie życia z nim bo mi siedzi cały czas przeszłość i mąż w głowie. Na dodatek wróciłam do męża ale nie mogę zapomnieć o tym drugim ,ja chyba oszaleje. Co mam zrobić jak to rozwiązać ,czy mogę uwierzyć mężowi który pił i grał przez 10 lat , a teraz deklaruje zmianę,bo nigdy go nie zostawiłam . Czy ja go kocham czy to wspoluzaleznienie od nałogu ! Niech mi ktoś pomoże !
KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,
Pyta Pani, czy może uwierzyć mężowi, który przez 10 lat pił i grał, a który teraz deklaruje poprawę. A czy oprócz tej deklaracji Pani mąż podjął jakieś kroki ku zmianie - zaczął uczęszczać na terapię? Niech Pani pamięta, że ważniejsze od słów są czyny.
Pyta Pani również, czy może być Pani współuzależniona. Trudno jest odpowiedzieć na to pytanie za pomocą internetu - jeśli ma Pani wątpliwości warto skonsultować się z psychologiem.
Pozdrawiam

Witam Panią. Sądzę,że miłość nie wyklucza współuzależnienia i na odwrót. Aby rozjaśniło się Pani w głowie i łatwiej było podjąć decyzję, ale też przyjrzeć się sobie i swojemu funkcjonowaniu, może warto byłoby porozmawiać z psychoterapeutą. Aktualnie jest Pani rozdarta pomiędzy dwoma mężczyznami, co oczywiście jest sytuacją emocjonalnie wyczerpującą. Może pomoże Pani próba odpowiedzi na pytanie, przy którym z nich mogłaby/chciałaby się Pani zestarzeć? Życzę wszystkiego dobrego i trzymam za Panią kciuki.

Mgr Maja Górna Psycholog, Gdańsk

Prawdopodobnie słusznie przeczuwa Pani, że to może być współuzależnienie. Trudno jest odpowiedzieć na wszystkie pytania nie znając kontekstu Pani decyzji. Z pewnością na większość z powyższych odpowie Pani sobie podczas terapii własnej. Proszę udać się po pomoc do specjalisty - to pierwszy krok by pomóc sobie