Czy kalorie skracają życie?

Witam, jako iż już są badania potwierdzające, że kalorie skracaja zycie to mam pytanie. Chodzi o to, że im mniej ktoś je np 1000kcal dziennie, bez względu na wage, wzrost to będzie żył dłużej? Jak to ma się jak na przykład niektórzy potrzebują by być na lekkim minusie kalorycznym np 4000kcal, a inny człowiek 3000kcal by być na tym lekkim minusie, to znaczy że osoba która ma 4000kcal będzie żyła krocej?

Dzień dobry,

należy pamiętać, że podstawą zachowania zdrowia jest zbilansowana dieta, która dostarcza nam wszystkich witamin i składników mineralnych.

Będąc na diecie 1000 kcal jest to praktycznie niemożliwe- to mocno rygorystyczna dieta, która nie powinna być długo stosowana.

Należy dostarczać organizmowi tyle cal ile potrzebuje.

Pozdrawiam
Joanna Wardenga

Nie wiem skąd ma Pan informacje o badaniach dowodzących szkodliwości kalorii jako takich. Kaloria to tylko jednostka energii - jej nośnikiem natomiast są składniki odżywcze (związki organiczne), które po zmetabolizowaniu w ludzkim organizmie dostarczają tej energii do celów cieplnych, przemian biochemicznych czy do wykorzystania jako energia motoryczna. Z tej perspektywy niedostarczanie kalorii może być nawet bardziej szkodliwe niż ich nadmiar - głód zdecydowanie szybciej przyczynia się do śmierci niż nadwyżka energetyczna i powstawanie nadwagi i otyłości. Rzeczywiście były prowadzone praca nad stanem zdrowia i długością życia osób żyjących przy niewielkim deficycie energetycznym, ale ich wyniki wcale nie były jednoznaczne. Na ten moment możemy stwierdzić, że zarówno niedobór kalorii jak i ich nadwyżka nie sprzyjają naszemu zdrowiu i długowieczności. Optymalne jest dostarczanie ilości energii zgodne z naszym zapotrzebowaniem za pośrednictwem odpowiednich jej źródeł (pełnowartościowe produkty spożywcze). Podkreślić przy tym należy, że poszczególni ludzie różnią się zapotrzebowaniem energetycznym gdyż mają inną budowę ciała, tempo przemian metabolicznych, wiek, płeć, stan fizjologiczny.