Czy mam nadal kontynuować walkę z tymi uzależnieniami?

Witam mam 30lat,od 14 lat męcze się z uzależnieniami jestem alkoholikiem,hazardzista i narkomanem.. przeszedłem kilkanaście terapii.. i nadal nie potrafie znaleźć w tym sens czy to wogóle ma jakieś znaczenie. Czy moja walka ma wogóle jakieś znaczenie coraz bardziej zastanawiam się nad tym by ze sobą skończyć..Miałem 3 próby samobójcze wszystkie związane były z przedawkowaniem leków i narkotyków... Ale jak widać były to nieudane próby... I coraz bardziej tego żałuje i zastanawiam się czy to wogóle ma jakiś sens...W sumie jak jestem trzeźwy to w miarę to jakoś idzie ale jak zaczynam dostawać głodów tonie potrafie sobie z tym poradzić...Czuje że moje życie z każdym dniem staje coraz bardziej zagmatwane, nielogiczne, i skrajnie wyczerpujące.. Już po prostu niemam sił do tego by walczyć... od dwóch miesięcy mam myśli samobójcze,które bardzo mnie martwią... A co gorsza dawne sprawy zakłucają jeszcze bardziej moją głowę... Do tego dochodzą problemy zdrowotne... Błagam o pomoc...

Dzień dobry, z Pana listu wynika, że jest Pan uzależniony od 16. roku życia, właściwie całe Pana życie dorosłe. I przeszedł Pan wiele terapii. Ciekawe, czy były to terapie stricte alkoholowe, czy też pomagały Panu budować siebie? Mało tutaj informacji. Pierwsze moje skojarzenie z tym związane to brak dobrej relacji w życiu. Takiej relacji, dzięki której mógłby Pan czuć się ważny i potrzebny, móc zaufać, otrzymać wsparcie w swoich problemach życiowych i w konsekwencji odciążyć się na tyle, by na nowo chcieć żyć i nie myśleć o samobójstwie. To, co powiem, może nie jest dla Pana odkrywcze, ale potrzebuje Pan długoterminowej terapii opartej na dobrej i mocnej relacji z terapeutą. Takiej terapii, której głównym tematem nie będzie Pana uzależnienie od alkoholu, narkotyków czy hazardu, ale Pan sam i Pana życie. Relacja, w której poczuje się Pan na nowo zauważony, doceniony. Jeżeli będzie Pan gotowy na takie doświadczenie, zapraszam.
Pozdrawiam, Tomasz Kościelny, psychoterapeuta psychodynamiczny. Pracuje indywidualnie, z parami, małżeństwami i grupami w gabinetach w Warszawie oraz poprzez Skype, e-mail: tkoscielny@interia.pl, tel. 692 13 99 40.