Czy mogę palić mając implanty zębów?

Witam . Chcialqm dowiedzieć się jak to jest z paleniem papierosów mając implanty . Mam wszczepione implanty w gornej szczece jest ich tam 4 szt. Co prawda rzuciłam palenie ale chciała się dowiedzieć jak to jest z paleniem ponieważ wiem że trochę przed i po wszczepieniu implantów nie wolno palić wogole . A co potem jak mi już przyjęły się implanty i jestem na końcowym etapie prac protetycznych na implantach . Czy to jakoś wpłynie na implanty? Osłabi kosc wokół tego implantu ? Sprawi że kosc zacznie zanikać i wzrośnie ryzyko że implant może wypaść? Czy paleniem papierosów ma wpływ w późniejszym użytkowaniu implantów? Czy może mozna wrócić do palenia po zakończeniu protezy na implantach? I czy to nie wpłynie negatywnie na implanty?

Dzień dobry. Implant to ciało obce wszczepione w naszą kość. Oznacza to, że kość granicząca z implantem jest odżywiana tylko od strony przeciwnej do implantu. Dlatego tak ważne są zdrowe naczynia krwionośne i dobry przepływ krwi. Palenie papierosów uszkadza komórki śródbłonka wyściełającego naczynia krwionośne, powoduje spowolnienie przepływu krwi, spada w znaczący sposób natlenienie krwi, a po jakimś zmniejsza się ilość drobnych naczyń krwionośnych czyli naczyń włosowatych u palacza. Wszystko to możemy zaobserwować u długoletnich palaczy patrząc na ich skórę, która staje się zwiotczała, traci koloryt, jest pogrubiona i źle odżywiona. Dotyczy to jednak całego organizmu: jak wiemy serca, organów wewnętrznych, ale także śluzówki i kości. Śluzówka otaczająca szyjkę implantu staje się przepuszczalna dla bakterii i innych szkodliwych czynników. Źle odżywiona kość jest podatna na infekcję. Braki w ukrwieniu i natlenieniu nie pozwalają na skuteczną redukcję stanu zapalnego. Prowadzi to do zaniku kości brzegowej. Proces postępuje coraz bardziej i w konsekwencji implanty mogą po prostu wypaść. Zdecydowanie zalecam rozstanie się z nałogiem i porzucenie palenia.