Czy mogę zrobić przerwę od terapii?

Dzień dobry Od 6 m-cy co tydzień uczestniczę w terapii uzależnień. Pojawiła się chęć zrobienia przerwy na 1 m-c. Pojawiły się nowe plany, chęć do działania, poczułam, że chciałabym samodzielnie zweryfikować co udało mi się osiągnąć. Odnoszę wrażenie, że na wizytach zostało powiedziane już chyba wszystko a reszta zależy przede wszystkim ode mnie. Nie chcę rezygnować od razu, chciałam dać sobie tylko dłuższą chwilę niż tydzień aby poczuć czy i ewentualnie jakie jeszcze wątpliwości będą się pojawiać. Jeśli poczuję niebezpieczeństwo to wrócę i o tym powiem...Terapeuta nie chce o tym słyszeć.. stawia mnie przed faktem - co tydzień, albo wcale, bo taka terapia powinna trwać rok albo dwa..czy taka postawa jest OK? Myślałam, że skoro chcę zrobić coś samodzielnie to jest w porządku a opór ze strony terapeuty wręcz zablokował mnie, nie mam ochoty na kolejne spotkanie.. poczułam to jak przymus - jak odejdziesz to bezpowrotnie...ja pani do niczego nie zmuszam..

Szanowna Pani,

Terapeuta może mieć na myśli zawarty z Panią kontrakt, w którym był jasno określony czas Pani uczestnictwa w terapii - minimum rok. Miesiąc przerwy w procesie terapii to nie jest mało. Nie znam Pani historii ani stopnia uzależnienia, ale 6 miesięcy terapii to nie jest bardzo dużo. Praktykuje się w przypadku pacjentów będących już dłużej w procesie terapeutycznym rozrzedzanie spotkań do dwóch w miesiącu, gdy praca zbliża się do końca.

Bardzo ważne, aby szczerze porozmawiała Pani ze swoim terapeutą o tym, co Pani czuje i myśli - nawet, jeśli wyrazi Pani otwarcie swoją wściekłość czy żal to będzie bardzo dobre dla Pani procesu. Blokada wewnętrzna, która się w Pani niedawno pojawiła jest tematem do pracy - warto o niej porozmawiać, tak samo jak o Pani potrzebach i wszelkich wątpliwościach. Śmiem przypuszczać, że tak radykalna postawa terapeuty może wskazywać na posiadane przez niego wątpliwości odnośnie Pani zamiarów wobec samej siebie. Może Pani go śmiało o wszystko pytać.

Życzę Pani dużo zdrowia, spokoju i rozwagi.

mgr Małgorzata Ziółkowska