Czy moje problemy wymagają wizyty u psychologa lub psychiatry?

Witam, Chciałem się dowiedzieć do jakiego lekarza mam się udać. Psychiatry czy wystarczy psycholog? Od zawsze zaniżone poczucie własnej wartości, właściwie to jego brak. Strach przed wszystkim i każdym. Poczucie beznadziejności, marazm, apatia, alkoholizm (codziennie wieczorem piję co najmniej 5 piw. Pisząc to jestem po czwartym). Ciągłe uczucie smutku, wspominanie wszystkich przykrych sytuacji jakie wydarzyły się w życiu, nawet tych sprzed 30 lat. Rzeczy które jeszcze niedawno powodowały choć chwilowe rozluźnienie przestały bawić a zaczęły być przykrym obowiązkiem tylko dlatego by nie wypaść z rytmu. Jedyny plus w życiu to ciekawa praca (grafik). Od niedawna myśli samobójcze, niestety jestem zbyt tępy by zawiązać węzeł stryczkowy, autoagresja - np. bicie się po mordzie, łbie, duszenie. Samotność. W otoczeniu brak osób które mogą pomóc bądź doradzić coś innego niż "weź się browara napij i nie pier**l" lub "weź się w garść, dasz radę". Znalazłoby się tego więcej, ale nie chcę tu pisać eseju. Czy na powyższe objawy są jakieś tabletki, czy sprawa jest bardziej skomplikowana, a może problemu nie ma i zwyczajnie histeryzuję?

Bardzo zaniepokoiło mnie to, co Pan napisał. Wyczuwam, że zmaga się pan z wieloma poważnymi trudnościami. Problemy są złożone i zalecałabym najpierw konsultację psychologiczną, a następnie psychoterapię. Sugeruję szybkie skontaktowanie się z psychologiem lub psychoterapeutą. Ważne jest jednak to, że pan tu napisał, opowiedział o sobie - to pierwszy , ale bardzo ważny krok. Warto szukać pomocy, wsparcia. Od tego są specjaliści, by pomóc panu uporządkować swoje sprawy, przyjrzeć się sobie, swoim emocjom, potrzebom, nauczyć się nowego myślenia, zachowania, które będą dla pana zdrowe, użyteczne, pomogą żyć pełniej, odnaleźć szczęście. Psychiatra w pewnym momencie też może być istotny, jednak tabletki nie rozwiążą przyczyn problemów. Prowadzę też konsultacje on-line przez Skype. Służę pomocą. Pozdrawiam serdecznie.