Czy można pić piwo przy cukrzycy typu 2?
Lubię piwo i wypijam kilka butelek (3-4), raz lub dwa razy w tygodniu. W jaki sposób wpływa to na organizm? Zaznaczam, że choruję na cukrzycę typu 2.
Lubię piwo i wypijam kilka butelek (3-4), raz lub dwa razy w tygodniu. W jaki sposób wpływa to na organizm? Zaznaczam, że choruję na cukrzycę typu 2.
Witamy serdecznie.
U osób z cukrzycą wpływ alkoholu jest znacznie bardziej szkodliwy niż u osób bez cukrzycy. Alkohol wywołuje zaburzenia przemiany materii, co ma negatywne następstwa dla zdrowia. Największym zagrożeniem jest hamowanie wytwarzania i wydzielania glukozy przez wątrobę, co sprzyja niedocukrzeniu (hipoglikemii). Chory na cukrzycę, będący pod wpływem alkoholu może też nie rozpoznać objawów niedocukrzenia, co opóźni interwencję i zagrozi niebezpiecznymi powikłaniami.
Alkohol stosowany przez cukrzyków:
- Wywołuje poważne, trudne do przewidzenia zaburzenia w poziomie cukru we krwi, stąd łatwo pomylić się w dawkowaniu lekarstw i wywołać niedocukrzenie lub nadmiar cukru we krwi.
- Sprzyja wytwarzaniu nieprawidłowych produktów przemiany materii – ciał ketonowych (acetonu) oraz kwasu mlekowego – i może wywołać zatrucie tymi substancjami.
- Większe dawki alkoholu podwyższają ciśnienie tętnicze krwi.
- Bezpośrednio uszkadza serce, wątrobę i trzustkę, a więc narządy, które uszkadza już sama cukrzyca.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
Powikłania cukrzycy są bardzo poważne. Cukrzyca to
Śpiączka jest stanem głębokiego zaburzenia świadom
Poziom cukru we krwi to podstawowe badanie w samok