Czy można zapomieć o zdradzie? Jak pomóc osobie zdradzonej?

No więc tak mam 20 lat. Kilka miesięcy temu poznałam miłą koleżankę. Jest zamożną osobą, ma 2 dzieci (córka 18 lat i 8 lat ). Beata ma 42, a jej mąż 45. Wszystkim w naszej miejscowości się wydaje, że wiodą oni cudowne i luksusowe życie. Jednak w ostatnim czasie dowiedziałam się, że Darek około 10 lat temu zdradził Beatę ze swoją sekretarką (był to długotrwały romans). Cała miejscowość o tym huczała. Zastanawiam się nad jednym: dlaczego ona mu wybaczyła? Jest to bardzo atrakcyjna kobieta (nauczycielka), on wielki biznesmen niezbyt przystojny (pracuje w rodzinnej firmie). Od jakiegoś czasu, kiedy z nią rozmawiam, czuję w sercu wielkie współczucie i nie wyobrażam sobie z jakiego on powodu ją zdradził, taką wspaniałą kobietę. Chciałam zacząć ten temat, ale nie znamy się zbyt dobrze na tyle, by o tym rozmawiać. Wiem tyle, że było jej bardzo ciężko i na pewno nie chciała by do tego wracać. Myślę cały czas nad jednym: dlaczego ona mu wybaczyła? Czy zapomniała o tej zdradzie po 10 latach (małżeństwem są już około 20 lat)? Gdy rozmawiam z Beatą to chwali męża, ale czy czuje ten ból w trakcie kłótni itp? Jak rozpoznać jej złe dni, by ją wesprzeć?
20 LAT ponad rok temu

Witam.
O zdradzie nie można zapomnieć, tak samo jak nie zapominamy o innych ważnych wydarzeniach w naszym życiu. Jednak można wybaczyć.
Ludzie, którzy decydują się pozostać ze sobą mimo przeżytej zdrady, robią to z bardzo różnych powodów. Ciężko spekulować dlaczego Twoja znajoma, akurat się na to zdecydowała. Nie jest też powiedziane, że kiedy teraz ma zły humor, to jest to spowodowane myślami o tamtej zdradzie. To tylko Twoje domysły. Być może swój kryzys Pani Beata i Pan Darek zażegnali idąc na terapię małżeńską. Tam mogli stawić czoła swoim problemom, oraz zamknąć temat zdrady, co pozwoliło im dalej żyć normalnie.
Jeżeli Twoja koleżanka, wydaje Ci się w gorszym nastroju, zawsze możesz ją o to zapytać wprost czy czuje się dzisiaj gorzej, albo Czy chciała by z Tobą porozmawiać na temat, który ją trapi.

Serdecznie pozdrawiam