Czy normalną rzeczą są ciągłe ataki płaczu na skutek czasowego rozstania z bliską osobą?

Mam 26 lat. Zawsze potrzebuję mieć przy sobie osobę, która jest dla mnie pewnego rodzaju oparciem - wtedy wszystko jest ok. Gdy jednak przychodzi moment rozstania nie potrafię sama funkcjonować. Wszystko wtedy przybiera szare kolory i nic mi się nie chce, wręcz tracę sens życia.

Niestety znów zbliża się taka sytuacja - mój mąż wkrótce ma wyjechać do Afganistanu na ponad półroczną misję. Ja już teraz na myśl o tym nie potrafię normalnie funkcjonować i nachodzą mnie ataki płaczu. Zostanę sama w pustym mieszkaniu dodatkowo bez bliskich osób w pobliżu. Wiem, że inni ludzie znoszą takie sytuacje normalnie. Ja jednak nie wyobrażam sobie tego i wiem, że całymi dniami będę tylko płakać.

Miałam już takie sytuacje w życiu i wiem, że nie potrafię nad tym panować. Mimo iż czasami (np. wieczorami) potrafi być lepiej i te okropne czarne chmury gdzieś odchodzą, to jednak budzę się rano i wszystko znów powraca: mam okropny humor i zaczynam płakać. Nie potrafię tego wszystkiego dokładnie opisać słowami... Inne osoby zazwyczaj mnie nie rozumieją w tej sytuacji. Chciałabym wiedzieć dlaczego tak reaguję i umieć sobie radzić w takich sytuacjach.

Czy to jakaś nerwica, histeria albo stany depresyjne? Nie wiem czy to może mieć wpływ na moją sytuację, ale na koniec dodam, że moja matka urodziła mnie w wieku 47 lat i ponoć przez całą ciążę płakała, gdyż lekarz powiedział jej, że albo ona, albo dziecko umrze. Miała usunąć ciążę, lecz w ostatniej chwili zrezygnowała i zaryzykowała.

Witam!

Sądzę, że Pani problemy spowodowane są "uzależnianiem" się od innych osób. Mam tu na myśli opiekę oraz branie za Panią odpowiedzialności. Pisze Pani, że zawsze pozostawanie samej było dla Pani dużym problemem, a rozstania wiązały się z silnymi emocjami i poczuciem osamotnienia.

Matka miała problemy, kiedy była z Panią w ciąży. Jednak nie sądzę, żeby to miało wielki wpływ na Pani zachowanie i odczucia. Sądzę raczej, że chodzi o Pani dzieciństwo i dorastanie. Może przez problemy w ciąży, matka była zbyt opiekuńcza i nauczyła Panią bezradności, bo nie musiała Pani niczego robić sama. To są tylko moje przypuszczenia. Sama Pani musi to przemyśleć i zastanowić się, czy taka sytuacja nie miała miejsca.

Czuje się Pani zagrożona i bezradna kiedy ma pozostać sama. Powinna Pani poszukać w sobie przyczyn takiego zachowania i reakcji oraz zastanowić się, jak można to zmienić. Jest Pani dorosłą kobietą i nie powinna Pani całego swojego życia podporządkowywać pod inne osoby.

Samodzielność nie oznacza samotności, jest natomiast umiejętnością radzenia sobie z problemami bez pomocy innych oraz podejmowania ważnych decyzji i brania za nie odpowiedzialności. Proszę się zastanowić, czego najbardziej boi się Pani z racji wyjazdu męża i postarać się zmienić swoje nastawienie. Jeśli to nie pomoże, wtedy warto skonsultować się z psychologiem i postarać się popracować nad swoimi problemami i lękami

Pozdrawiam