Czy brak płaczu na pogrzebie bliskiej osoby to normalna reakcja?

Czy to normalne że na pogrzebie dziadka nie płakałam? Nie potrafiłam. A jak jestem sama potrafię płakać godzinami dlaczego publicznie przy kimś zamykam się i udaje że jest wszystko okej

Witam. Taka reakcja jest naturalna, normalna. Każdy reaguje inaczej na śmierć bliskiej osoby podczas pogrzebu, wiele osób nie potrafi wtedy płakać. Proces żałoby charakteryzuje się z kilku etapów- na początku jest szok, niedowierzanie, może być "zamrożenie emocji", nie dociera jeszcze w pełni świadomość o tym, co się wydarzyło. Przyjęcie tej informacji wiąże się zwykle ze smutkiem, przygnębieniem, płaczem, poczuciem bólu, bezradności. Potem jest akceptacja, pogodzenie się ze stratą, przypominanie sobie dobrym, miłych zdarzeń związanych z daną osobą. Tworzenie pewnego obrazu pamięci. Cały proces żałoby może trwać ok rok.
życzę wszystkiego dobrego
Agnieszka Fiszer
www.agnieszkafiszer.pl

Dzień dobry, każdy przeżywa żałobę na swój sposób. Ma Pani prawo powstrzymać się od płaczu, gdy nie byłoby to dla Pani komfortowe w miejscu publicznym. Nie jest to powód do obarczania się poczuciem winy. Brak płaczu na pogrzebie nie oznacza, że Pani nie przeżywa. Może być wręcz odwrotnie.
Natomiast odpowiadając na drugą część Pani pytania - dotyczy to prawdopodobnie wzorca wg którego Pani została wychowana. W rodzinach w których emocje nieprzyjemne są zakazane może pokutować niewypowiedziany nakaz niepokazywania pewnych rzeczy, stwarzania pozoru, że właśnie - wszystko jest ok.