Jak poradzić sobie ze śmiercią bliskiej osoby?

Trzy tygodnie temu zmarła moja mama zostawiając mnie, tate i siostre. Jesteśmy rodziną bardzo zżytą i ta wiadomość wstrząsnęła nami wszystkimi. Obie z siostrą jesteśmy zamężne, ja mam dziecko. Od czasu pogrzebu cały czas była z tatą, dzisiaj wyleciała i tata został sam w domu. Nie wiem jak mu pomóc, nie mogę z nim być 24/h.Tata cały czas wspomina mame, jej gotowanie itp. W jaki sposób mogę mu pomóc poza rozmową i pomocą w obowiązkach domowych. Sama cierpie, ale jemu jest ciężej.

Witam, przykro mi z powodu Państwa straty. Pani ojciec przeżywa żałobę, ważne że Panie pomagają ojcu, są przy nim. Każdy przechodzi proces pogodzenia się z odejściem bliskiej osoby, to jedno z najbardziej traumatycznych doświadczeń. Proszę porozmawiać z tatą jak mogą Państwo pomóc, porozmawiać o mamie. Warto, jeżeli Państwa ojciec wyrazi zgodę na taką formę pomocy, skorzystać z konsultacji z psychologiem. Przesyłam link do strony, gdzie znajdzie Pani więcej informacji: http://naglesami.org.pl/kilka-s%C5%82ow-o-zalobie.html
Pozdrawiam serdecznie

Szanowna Pani,

każdy z nas przeżywa śmierć bliskiej osoby, okres ten nazwany jest żałobą i trwa przez rok. Odejście bliskiej osoby powoduje spustoszenie w życiu partnera, może być przyczyną depresji, jeśli stan utrzymuje się powyżej rok od śmierci osoby bliskiej.
Żałoba jest czasem przeżywania smutku, wspominania, jeśli śmierć jest nagła i niespodziewana powoduje silne przeżycie psychiczne (szok), jest to stan, który potrzebuje czasu do regeneracji - ustępuje samoistnie. Pojawia się tęsknota i cierpienie związane ze stratą, człowiek jeszcze bardziej pogrąża się w żalu, czuje się osamotniony, bezradny, ważne jest wsparcie w obowiązkach codziennych, rozmowa. Ten czas mija (1 rok) i powoli powraca się do równowagi i do spraw codziennych.
Pozdrawiam serdecznie