Kryzys po rozstaniu z partnerem

Nie mogę poradzić sobie po rozstaniu. Byliśmy razem 3 lata. Męczy mnie poczucie winy, chcę żeby dał mi szansę naprawić to, że go nie doceniałam. Wstrząs związany z rozstaniem uświadomił mi stratę. On nie chce powrotu, ale mimo wszystko wspiera mnie, próbuje tłumaczyć. Kocham go mocno i wiem, że dam radę się zmienić i nie wierzę, że nie zależy mu już na mnie. Uważam, że powodem rozstania była nieumiejętność odnalezienia się po przeprowadzce, nie wspieraliśmy się w osobistych kryzysach.

Pozdrawiam.

Mgr Agata Wons Psycholog, Katowice

Rozstania są bardzo trudnymi momentami w naszym życiu, tym boleśniej odczuwanymi, jeśli to druga osoba zdecydowała o rozstaniu. W momencie utraty często dochodzi do uświadomienia sobie, jak bardzo nam zależy na tej osobie i że trudno nam bez niej żyć. W tej sytuacji łatwo dochodzi do idealizowania partnera. Pojawiło się u Pani poczucie winy, które świadczy o tym, że niejako bierze Pani całą odpowiedzialność za rozpad Waszego związku. Warto jednak pamiętać że partnerzy wspólnie stworzyli ten związek i tak samo obydwoje przyczynili się do jego rozpadu.
Na pewno to dla Pani wartościowe że partner Panią nadal wspiera, jednak z jakichś powodów nie chce Waszego powrotu do siebie. Gdybyście mieli znów być razem na pewno potrzeba wspólnej na to gotowości, ale także gotowości do pracy nad Waszą relacją, najlepiej pod okiem doświadczonego psychoterapeuty par.