Czy palenie papierosów może powodować zmniejszenie wagi ciała?

czy palenie papierosow moze powodowac zmniejszenie wagi ciala i trudnosci z przytyciem? pale od 5 lat okolo paczke dziennie jem normalnie ale jestem bardzo chuda i nie moge przytyc :( czy jedynym wyjsciem jest rzucenie palenia? a moze mam za szybka przemiane materii? czy sa jakies srodki ktore zwalniaja przemiane materii? prosze o odpowiedz dziekuje
KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu

Otyłość w Polsce

Mgr Ewa Tomczyk Dietetyk, Wrocław
31 poziom zaufania

Witam,

z pewnością Pani przemiana materii jest bardzo szybka.

Jeśli chce Pani przytyć, to konsekwentnie przez okres 1-3 miesięcy proszę zwiększyć ilość spożywanych kilokalorii o 1000 dziennie np. w postaci soku czy orzechów- tak jest najłatwiej. Palenie papierosów nie wpływa aż tak mocno na spadki masy ciała- jeśli by tak było to dietetycy proponowaliby tego typu szybkie rozwiązania :) Palenie jest bardziej powiązane z redukcją napięcia- niektóre osoby po rzuceniu palenia z napięciem radzą sobie za pomocą słodyczy i rzeczywiście tyją.

Pozdrawiam i zachęcam do działania,

0

Palenie tytoniu może powodować zmniejszenie apetytu, zaburzenia wchłaniania składników odżywczych. Mogą one znacząco wpływać na niewykorzystywanie przez organizm w pełni wszystkich składników dostarczanych w diecie, również tych energetycznych. Dodatkowo po spaleniu papierosa zwiększa się wydatek energetyczny organizmu. Często po paleniu występuje także dłuższe uczucie sytości, które może trwać nawet do 2 godzin, co przyczynia się do rzadszego spożywania posiłków. Zachęcamy do rzucenia palenia nie tylko ze względu na niską masę ciała, ale przede wszystkim ze względów zdrowotnych. Jest to bardzo szkodliwy nałóg, który niesie za sobą wiele niebezpiecznych konsekwencji, w tym wystąpienie nowotworów.

Poradnia Dobry Dietetyk Toruń
tel. 887 433 444

0

Witam Panią,

Palenie papierosów może przyczynić się do niskiej wagi. Oczywiście zalecałabym rzucenie palenia. Poza tym powinna Pani skupić się nad tym co zjada, a nie tylko ile. Często spożywamy jedzenie niezdrowe, złej jakości, wysokokaloryczne ale tak naprawdę ubogie w ważne składniki odżywcze. W ten sposób wcale nie odżywiamy swego organizmu.
W tym momencie posiadam zbyt mało informacji na Pani temat, aby zalecić konkretny jadłospis. Musiałabym zebrać wywiad żywieniowy i zdrowotny. Muszę się zorientować jaki jest Pani styl życia, stan zdrowia, ile ma Pani czasu na przygotowywanie posiłków, jakie są Pani preferencje smakowe itp. Jeżeli byłaby Pani zainteresowana współpracą to zachęcam do kontaktu drogą milową.
Nie mnie jednak powinna Pani spożywać od 5 do 6 posiłków dziennie, co 2-3 godziny, o podobnych porach każdego dnia. Pierwszy posiłek należy zjadać nie później niż 1 godzinę po przebudzeniu, natomiast ostatni na 1-2 godziny przed snem. Należy pić 1-2 litry płynów dziennie, przede wszystkim pomiędzy posiłkami. Powinno się pić wodę mineralną, a także soki owocowe, soki owocowo-warzywne oraz warzywne (najlepiej świeżo wyciskane). Pomiędzy posiłkami wskazane jest sięganie po zdrowe przekąski: orzechy, nasiona, pestki, suszone owoce. Nie należy pomijać żadnego z wyznaczonych posiłków. Powinna Pani unikać produktów, które powodują biegunki lub inne dolegliwości jelitowo- żołądkowe. Przed snem można wypić melisę lub szklankę ciepłej wody z miodem.
W celu zwiększenia masy ciała powinna Pani być na tzw. bilansie dodatnim czyli dostarczać więcej kalorii niż Pani zużywa. Proszę wyliczyć swoją czynną przemianę materii i tak dobrać jadłospis, aby energetyczność diety ją przewyższała. Jeżeli miałaby Pani problem z ustaleniem diety zachęcam do kontaktu, chętnie pomogę.
kontakt: tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty