Czy posiadanie myśli i chęci do samobójstwa jest normalne?

Witam. Czy posiadanie myśli oraz chęci do samobójstwa jest normalne?. Jednego dnia nastrój potrafi mi się zmienić o 360 stopni w zaledwie kilka sekund i to bez powodu. Jest to trochę uciążliwe

Dzień dobry,
Posiadanie myśli i chęci do samobójstwa nie mieści się w granicach normy i stanowi objaw psychopatologiczny wymagający podjęcia leczenia i to najlepiej jak najszybciej. Doradzam wizytę u psychologa psychoterapeuty, gdyż potrzebuje Pani terapii. Nie jest także wykluczone, że pomocna okaże się wizyta konsultacyjna u psychiatry, ale o jej konieczności zadecyduje psychoterapeuta prowadzący Panią. Ciekawi mnie to, czy nie zauważyła Pani u siebie jakiś innych niepokojących objawów i czy ostatnio nie miały miejsca jakieś zmiany w Pani życiu. Niestety czasem bywa też tak, że źródło objawów ma charakter nieświadomy i sami bez pomocy terapeuty nie potrafimy odkryć, co tak naprawdę dzieje się w głębszych warstwach naszej psychiki. Opisany objaw może też być wyrazem ogólnego niepokoju, napięcia które jest w Pani lub bardziej lub mniej uświadamianego lęku. Zdarzają się także takie sytuacje w których dane zaburzenie psychiczne lub objawy mają miejsce na skutek zaburzonego neuroprzekaźnictwa w mózgu i w konsekwencji nieprawidłowej jego biochemii np. zbyt niski poziom serotoniny. Przykład może stanowić depresja o charakterze endogennym. Na szczęście leki pozwalają na przywrócenie równowagi biochemicznej mózgu. Na chwilę obecną wydaje się Pani, że nastrój zmienia się bez powodu a ten powód prawdopodobnie jest Pani niedostępny i wymaga pomocy specjalisty. Przyczyn naprawdę może być sporo i stąd konieczność konsultacji z psychologiem. W tym miejscu należy także odróżnić myśli rezygnacyjne od samobójczych. Rezygnacyjne dotyczą niechęci do życia bez planów i zamiarów samobójczych. Samobójcze zaś związane są z zamiarem i snuciem konkretnych planów. Jestem ciekawa, które z nich są u Pani obecne. Na podstawie tak krótkiego opisu nie mogę niczego diagnozować ani nawet nic sugerować. Objaw który Pani opisała przypomina te obecne w chorobie afektywnej dwubiegunowej. W zaburzeniu tym obok depresji obecna jest także mania a nastrój chorego zmienia się bardzo w krótkim czasie nawet wiele razy w ciągu dnia. Oczywiście to tylko taka moja dygresja i nie chcę nic sugerować ani wzbudzać w Pani niepokoju. Uczulam tylko Panią na to, że myśli samobójcze to bardzo poważna sprawa i koniecznie powinna Pani udać się na konsultację. Jest Pani bardzo młodą osobą i mam nadzieję, że terapia szybko przyniesie Pani ulgę. Pozdrawiam serdecznie