Witam serdecznie!
Dziękuję, że zechciała Pani do nas napisać i podzielić się swoimi rozterkami. Domyślam się, że cała ta sytuacja musi być dla Pani bardzo trudna i podziwiam Pani determinację, żeby stawić jej czoła.
Zanim przejdę do kwestii problemu w relacji, chciałabym zapytać o Pani kondycję psychiczną w kontekście wspomnianych zaburzeń. Czy ma Pani profesjonalne wsparcie? Czy jest Pani pod opieką lekarza i/lub korzysta z pomocy psychologa albo psychoterapeuty? Jeśli nie, to bardzo zachęcam, aby takiego wsparcia Pani poszukała (nawet w najbliższej Poradni Zdrowia Psychicznego; skierowanie nie jest wymagane).
Relacja przyjaźni, w której Pani była i pragnie nadal być, została wystawiona na poważną próbę. Jednakże tego rodzaju kryzys to punkt przełomowy, a więc także szansa na rozwój i pogłębienie relacji. Jeśli do zerwania relacji doprowadziło kłamstwo, to podstawą procesu uzdrowienia powinna być szczera, oczyszczająca rozmowa. Oczywiście nie jest Pani w pełni odpowiedzialna za swoje zachowanie, które wynikało z poważnego, jeszcze nierozpoznanego zaburzenia. Nie wiem też, czego dotyczyło kłamstwo, na ile poważnej kwestii, jednak jego konsekwencje z pewnością zraniły Pani przyjaciółkę.
Dla zdecydowanej większości ludzi fundamentem przyjaźni są szczerość, uczciwość oraz wzajemne zaufanie. Jeśli wartości te zostały naruszone, to potrzeba czasu i wzajemnego wysiłku, aby je odbudować. Można się domyślać, że jest to szczególnie trudne, gdy człowiek nie rozumie przyczyn czyjegoś zachowania i wynikających z niego konsekwencji. Dlatego też, mimo deklaracji przebaczenia, Pani przyjaciółka może nadal mieć problem, aby na nowo się otworzyć i zaufać. Ponadto, nie znając całej sytuacji (czyli nie wiedząc o Pani chorobie), nie może podjąć świadomej decyzji o kontynuowaniu bądź zerwaniu relacji. I stąd potrzeba, a wręcz konieczność głębokiej rozmowy.
Na końcu swojej wypowiedzi pyta Pani o to, czy „już naprawdę nie ma czego ratować”. Wysiłek z Pani strony (chociażby zwrócenie się do nas z pytaniem), aby wyjaśnić nieporozumienie i naprawić relację z przyjaciółką świadczy o tym, że ta przyjaźń była i jest dla Pani ważna. A więc Pani już sama odpowiedziała sobie na pytanie „CZY WARTO…?” próbować naprawić tę relację.
Jeśli rozmowa osobista wydaje się Pani zbyt trudna, to może warto na spokojnie napisać list/e-mail? Wyjaśnić przyczyny swojego zachowania, przeprosić, opowiedzieć przyjaciółce o swoich trudnościach, lękach, obawach i wstydzie związanym z diagnozą, ale także o tym, jak ta relacja i ona sama jest dla Pani ważna? Proszę podkreślić, że Pani zachowanie nie było świadome i nie miało na celu zranienia jej, a wynikało z choroby. Warto byłoby jej też podesłać jakieś materiały na temat Pani zaburzeń, aby mogła lepiej zrozumieć mechanizmy, w których Pani funkcjonowała/funkcjonuje, a dzięki temu - być może wesprzeć. Sądzę, że bez inicjatywy (i pełnej szczerości) z Pani strony odbudowanie tej relacji będzie niemożliwe, dlatego zachęcam do podjęcia ryzyka. Powodzenia!
Może pomogą Pani odpowiedzi psychoterapeutów na nieco podobne pytania:
• https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-naprawic-relacje-z-przyjaciolka
• https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-jest-sens-naprawiac-przyjazn-ktora-zakonczyla-sie-rok-temu
Pozdrawiam Panią serdecznie i życzę wszystkiego dobrego!
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak odbudować relację z przyjaciółką? – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
- Czy walczyć o przyjaciółkę? – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
- Jak pomóc przyjaciółce i uzyskać wsparcie? – odpowiada Mgr Marta Belka-Szmit
- Jak naprawić relacje z przyjaciółką? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jak postępować z przyjaciółką, która często się obraża? – odpowiada Mgr Dorota Majlich
- Relacja z przyjaciółką – odpowiada Lek. Krzysztof Szmyt
- Kłamstwo i utrata zaufania w związku – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Brak porozumienia z przyjaciółką – odpowiada Mgr Violetta Ruksza
- Jak odzyskać zaufanie partnera? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Co zrobić z przyjaciółką, która wiecznie się odchudza? – odpowiada Paulina Witek
artykuły
Opór w psychoterapii - charakterystyka, przykłady, przyczyny obiekcji, praca w pacjentem
Opór w psychoterapii może mieć różne oblicza. Świa
Na wieczorze panieńskim koleżanka wepchnęła ją do basenu. Do końca życia będzie jeździć na wózku
Przyszła panna młoda została wepchnięta do basenu
Nieuleczalna choroba. Jak rozmawiać, gdy gaśnie nadzieja...
Lekarz przekazujący pacjentowi niepomyślną informa