Czy problemy ze zrozumieniem i koncentracją mogą być genetyczne?

Pochodze z rodziny wierzacej, przesadnie wierzacej. W domu nie bylo wymagan duzych, rodzice wszyskto zalatwiali sami, byla bieda, kazdy robil co chcial, zadnej dyscypliny. Rozmowa tylko o tym, by chodzic do kosciola, rodzice dosyc asocjalni- glownie ojciec, choc jest lubiany, w domu narzeka, mama towarzyska I dosyc madra choc nigdy nie pracowala, czesto wyrzuty miala do ojca troszke nie kumatego. Brat ma dziecko, troche nie kumate. Czy to moze byc genetyczne?

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
Na podstawie krótkiego opisu trudno jednoznacznie określić czy problem ma podłoże genetyczne. Warto przeprowadzić kompleksową diagnostykę w tym kierunku.

Pewna predyspozycja do trudności może być genetyczna (wrodzona) . Bardzo istotny wpływ ma jednak wychowanie czyli stworzenie środowiska i relacji zachęcających do rozwoju. Być może- jeśli brakowało bliskości i zachęcania do rozwoju w Pani rodzinie, brat przekazuje podobny wzorzec i stąd wynikają trudności malucha?