Czy przy wyniku z kalkulatora HOMA-IR: 3.01 i Quicki: 0.24 wskazane jest leczenie lekami poza odpowiednią dietą?

Dzień dobry Czy przy wyniku z kalkulatora HOMA-IR: 3.01 i Quicki: 0.24 wskazane jest leczenie lekami poza odpowiednią dietą?

Ewa Gonia Dietetyk, Tychy

Dzień dobry.
Wyniki wskazują na insulinoopornośc.
Warto udać się do dietetyka z wynikami ( czy badanie było powtarzane? powinno byc po min. miesiącu).
Dietetyk oceni Pani nawyki żywieniowe, zapyta o przyjmowane leki (np. antykoncepcyjne), ważne są pozostałe wyniki badania krwi, regularność miesiączek (przy zespole policystycznych jajników, również pojawia się insulinooprność).
Warto spróbować zanim sięgnie się po leczenie farmakologiczne.
Bezwzględnie powinna Pani zadbać o właściwe, regularne odżywianie i postawić na aktywność fizyczną (zwłaszcza na wysiłek aerobowy)

pozdrawiam serdecznie

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Witam serdecznie,

wyniki uzyskane przy pomocy tych wskaźników wskazują na insulinooporność. Decyzję dotyczącą leczenia farmakologicznego podejmuje lekarz, a są ku temu podstawy.Warto wybrać się do dietetyka on pomoże Pani ocenić nawyki żywieniowe i pomoże ustalić prawidłową dietę, która powinna zawierać:
węglowodany złożone i błonnik pokarmowy a nie węglowodany proste produkty o niskim indeksie glikemiczne. I składać się z 4-5 (nawet 6) posiłków, spożywanych w równych odstępach czasu i o stałej porze. Należy również pamiętać o aktywności fizycznej , jest ona bardzo ważna.
Występowanie insulinooporności może być powodem różnych schorzeń dlatego warto przyjść do dietetyka z innymi wynikami badań krwi.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!
Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 696 884 351