Czy są jakieś ograniczenia w spożywaniu jaj?

Witam.Z jakich orzechów masło najlepsze oczywiście bez z soli cukru itp. I w jakiej ilości dziennie można przy wadze 75 kg żeby nie zanurzyć stosunku omega3 do omega6. Przyjmuje 600mg om3. Obecnie. Jak to jest z jajkami ze maja znacznie więcej omega 6 od omega 3 a mają pozytywny wpływ? Czy są jakieś ograniczenia jeśli chodzi o spożycie jaj na dzień?

Lek. Tomasz Budlewski

Proponuję udać się do dietetyka, po przeanalizowaniu wszystkich danych będzie można określić najbardziej odpowiednią dietę.

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam, stosunek kwasów omega powinien wynosić 1:3 , nie powinno się spożywać jaj codziennie, gdyż zawierają znaczne ilości cholesterolu. Proszę nie stosować preparatów bez konsultacji z lekarzem lub dietetykiem. Szczegółowych odpowiedzi udzieli dietetyk.

Dawka nienasyconych kwasów tłuszczowych to sprawa dość indywidualna. Wszystko zależy nie tylko od spożycia ale również od stanu błony śluzowej jelit - wchłaniania ich w jelitach a także od zapotrzebowania, które jest dość indywidualne. Aby zoptymalizować dawkowanie i spożycie kwasów tłuszczowych zarówno nasyconych jak i nienasyconych najlepiej oznaczyć profil kwasów tłuszczowych i wtedy indywidualnie dobrać dietę i suplementację. Zapraszamy.

Stosunek kwasów tłuszczowych to 1:3. Jeżeli chodzi o masło orzechowe - cieżko jest to określić ponieważ każdy producent ma swoją procedurę i inną zawartość składników odżywczych. Proszę sprawdzić na etykiecie ewentualnie skontaktować się z producentem masła, które jest spożywane. Jeżeli chodzi o jajka - niektórzy mówią, że można jedno dziennie, inni że 2-3 razy w tygodniu jest wystarczające. Na pewno nie powinny być to jajka z marketu z chowu klatkowego, tylko starać się wybierać te najlepsze - wolny wybieg, wiejskie, zielononóżki. Nie wspomniano też o poziomie cholesterolu we krwi - nie podał Pan takich informacji a są one dość istotne gdy mówimy o jajkach i kwasach tłuszczowych.

Witam serdecznie,

jeśli chodzi o jedzenie jaj: jeśli nie ma Pan problemów po ich spożyciu, nie musi się Pan ograniczać. Dotychczasowe zalecenia mówiące o ograniczaniu ich do 2-3 sztuk tygodniowo to bzdura, nie poparta jakimikolwiek badaniami naukowymi.

W razie dodatkowych pytań lub zainteresowania konsultacją zachęcam do kontaktu:
k.wawrzyniak@odzywiajsiezdrowo.pl