Dzień dobry!
Cieszę się, że w obliczu trudności psychicznych znalazł Pan w sobie odwagę, by szukać i sięgnąć po wsparcie, czego dowodem jest leczenie, które Pan rozpoczął. Proszę omawiać swoje objawy z lekarzem psychiatrą tak, by mógł dobrać najlepsze dla Pana leki. Jest Pan w pewnym sensie na początku drogi i normalne jest to, że może trzeba będzie zmieniać substancje aż do znalezienia tych najbardziej optymalnych w Pana wypadku.
Nie napisał Pan, czy brak odczuwania emocji, zarówno tych przyjemnych, jak i trudnych pojawił się wcześniej, czy po rozpoczęciu przyjmowania leków. Jeśli wcześniej, może być objawem depresji samej w sobie, po tym się ją, między innymi, rozpoznaje. Może być to wykształcony mechanizm obronny, reakcja na jakieś trudności, które Pan przeżywa aktualnie lub dzisiejsza sytuacja jest wyzwalaczem bolesnych emocji z przeszłości, o których Pan nie chciałby pamiętać. Druga możliwość to reakcja na leki. Tak zwane stępienie afektywne może być skutkiem zażywania preparatów wychwytu zwrotnego serotoniny, a do takiej grupy leków należy np. Elicea. W niektórych wypadkach jest to potrzebne działanie, gdyż pozwala zmniejszyć obciążenie emocjonalne pacjenta w sytuacji, gdy jest on przeciążony stresem. W sytuacji, gdy przeżywany stres przekracza krytyczny poziom, przestaje pełnić rolę motywacji do działania, a staje się czynnikiem uniemożliwiającym codzienne funkcjonowanie, czy podjęcie działań skierowanych na wyjście z choroby.
Mam tu na myśli również psychoterapię. Podczas gdy leki stabilizują emocje, wyciszają objawy zaburzenia depresyjno-lękowego, czy depresji, psychoterapia ma za zadanie pomóc uporać się z przeżyciami z przeszłości, a także dostrzec oraz skorygować niezasobne schematy reagowania, których nauczyliśmy się dawniej, a dzisiaj nam one nie służą. Zmienić nasz sposób myślenia i przeżywania. Zaczyna Pan za jakiś czas psychoterapię i mam nadzieję, że pomoże ona Panu odnaleźć przyczyny swojego złego samopoczucia oraz im zaradzić. Proszę wziąć pod uwagę, że ważne jest, by czuł się Pan przy psychoterapeucie komfortowo. Lekarze tej specjalności pracują w różnych nurtach, może warto by się Pan zapoznał wcześniej, jakie są możliwości, by móc podjąć decyzję, czy właśnie ten specjalista będzie tym odpowiednim. Gdyby nie udało się za pierwszym razem, proszę się nie poddawać i szukać do skutku.
Wyjście z zaburzeń, o których Pan pisze jest możliwe, wielu osobom udaje się osiągnąć stan remisji choroby, a jednocześnie w trakcie pracy nad sobą zbudować większą samoświadomość i dojrzałość. Życzę powodzenia i opanowania choroby.
Poniżej załączam odwołania do artykułów na naszym portalu o podobnej tematyce, zachęcam do lektury:
• https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-depresyjne
• https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-leczyc-zaburzenia-depresyjno-lekowe
• https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-depresyjno-lekowe
• https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-lekowo-depresyjne
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy ta sytuacja może utrzymać się na zawsze? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- C9 znaczą te nasilone objawy depresyjne? – odpowiada Mgr Magdalena Klekotko
- Określenie zaburzeń depresyjno-lękowych u dorosłej osoby – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Jakie leki należy przyjmować przy nerwicy depresyjnej? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jak leczyć te zaburzenia lękowo-depresyjne? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Leczenie zaburzeń depresyjno-lękowych – odpowiada Lek. specjalista psychiatra, Alina Nowicka
- Co robić z napadami płaczu i myślami samobójczymi? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czy pogorszenie samopoczucia to nawrót zaburzeń nerwicowo-depresyjnych? – odpowiada Mgr Dorota Krauz
- Depresja u stosowanie Setaloft – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Co może być przyczyna nadmiernego pocenia u osoby chorującej na depresje? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
artykuły
Depresja ciążowa
Ciąża to czas oczekiwania na przyjście dziecka. Za
Seroxat - charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne
Depresja, fobie, zaburzenia lękowe dotykają coraz
Depresja u młodzieży - rodzaje, czynniki ryzyka, sposoby leczenia
Młodość często utożsamiamy z najpiękniejszym okres