Czy tak już zostanie na zawsze?

Witam ! Zdiagnozowano u mnie zaburzenia depresyjno-lękowe z łagodnym przebiegiem depresji. Od półtora miesiąca zażywam leki - zacząłem od pół tabletki Pralexu 5 mg rano i 1/3 tabletki Trittico 75 mg na noc. Obecnie zażywam dwie tabletki Elicei 5 mg rano i całą tabletkę Deprexolet 10 mg na noc. Za trzy tygodnie mam pierwsze spotkanie z psychologiem. Objawy somatyczne co prawda już dawno ustąpiły, ale mam wrażenie, że nie odczuwam żadnych emocji. Nie tylko szczęścia czy radości, ale również tych trudnych, jak smutek czy lęk. Wydaje mi się, że jestem zupełnie zablokowany. Martwię się tym, ponieważ trwa to już ponad dwa miesiące i obawiam się, czy tak już nie zostanie na zawsze ? Bardzo proszę o pomoc i z góry dziękuję.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Cieszę się, że w obliczu trudności psychicznych znalazł Pan w sobie odwagę, by szukać i sięgnąć po wsparcie, czego dowodem jest leczenie, które Pan rozpoczął. Proszę omawiać swoje objawy z lekarzem psychiatrą tak, by mógł dobrać najlepsze dla Pana leki. Jest Pan w pewnym sensie na początku drogi i normalne jest to, że może trzeba będzie zmieniać substancje aż do znalezienia tych najbardziej optymalnych w Pana wypadku.

Nie napisał Pan, czy brak odczuwania emocji, zarówno tych przyjemnych, jak i trudnych pojawił się wcześniej, czy po rozpoczęciu przyjmowania leków. Jeśli wcześniej, może być objawem depresji samej w sobie, po tym się ją, między innymi, rozpoznaje. Może być to wykształcony mechanizm obronny, reakcja na jakieś trudności, które Pan przeżywa aktualnie lub dzisiejsza sytuacja jest wyzwalaczem bolesnych emocji z przeszłości, o których Pan nie chciałby pamiętać. Druga możliwość to reakcja na leki. Tak zwane stępienie afektywne może być skutkiem zażywania preparatów wychwytu zwrotnego serotoniny, a do takiej grupy leków należy np. Elicea. W niektórych wypadkach jest to potrzebne działanie, gdyż pozwala zmniejszyć obciążenie emocjonalne pacjenta w sytuacji, gdy jest on przeciążony stresem. W sytuacji, gdy przeżywany stres przekracza krytyczny poziom, przestaje pełnić rolę motywacji do działania, a staje się czynnikiem uniemożliwiającym codzienne funkcjonowanie, czy podjęcie działań skierowanych na wyjście z choroby.

Mam tu na myśli również psychoterapię. Podczas gdy leki stabilizują emocje, wyciszają objawy zaburzenia depresyjno-lękowego, czy depresji, psychoterapia ma za zadanie pomóc uporać się z przeżyciami z przeszłości, a także dostrzec oraz skorygować niezasobne schematy reagowania, których nauczyliśmy się dawniej, a dzisiaj nam one nie służą. Zmienić nasz sposób myślenia i przeżywania. Zaczyna Pan za jakiś czas psychoterapię i mam nadzieję, że pomoże ona Panu odnaleźć przyczyny swojego złego samopoczucia oraz im zaradzić. Proszę wziąć pod uwagę, że ważne jest, by czuł się Pan przy psychoterapeucie komfortowo. Lekarze tej specjalności pracują w różnych nurtach, może warto by się Pan zapoznał wcześniej, jakie są możliwości, by móc podjąć decyzję, czy właśnie ten specjalista będzie tym odpowiednim. Gdyby nie udało się za pierwszym razem, proszę się nie poddawać i szukać do skutku.

Wyjście z zaburzeń, o których Pan pisze jest możliwe, wielu osobom udaje się osiągnąć stan remisji choroby, a jednocześnie w trakcie pracy nad sobą zbudować większą samoświadomość i dojrzałość. Życzę powodzenia i opanowania choroby.

Poniżej załączam odwołania do artykułów na naszym portalu o podobnej tematyce, zachęcam do lektury:

https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-depresyjne

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-leczyc-zaburzenia-depresyjno-lekowe

https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-depresyjno-lekowe

https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-lekowo-depresyjne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.