Czy takie zachowanie świadczy o zaburzeniu psychicznym?

Czy to zaburzenie osobowości ? Członek rodziny nie chce się iść na terapie. Stosuje przemoc psychiczna np: - stosuje agresje słowna; - opowiada zmyślone historie na mój temat; - przekręca moje słowa; - manipuluje reszta członków rodziny, która nie z nami nie mieszka; - grozi, że zniszczy mi życie; - zabiera wspólne rzeczy, twierdząc, że nie mam prawa ich używać; - poniża mnie mówiąc różne, przykre rzeczy; - przed innymi gra pomocna i miła, potem w domu, gdy ich nie ma wyzywa od najgorszych. Czy da się to jakoś leczyć ? Czy to jakieś zaburzenia ?

Dzień dobry!

Nie jest możliwe postawić diagnozy bez osobistego kontaktu z daną osobą, jedynie na bazie subiektywnego (przekazywanego przez Panią) opisu niektórych jej zachowań. Źródła, przyczyny, mechanizmy takich zachowań mogą być różne. Rzeczywiście, są to jednak zachowania o charakterze przemocy.
Jeśli jest Pani poszkodowana takimi zachowaniami, można zgłosić się po pomoc np. do Centrum Praw Kobiet, Centrum Interwencji Kryzysowej, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej itp.

Pozdrawiam!