Czy takie żywienie jest normalne?

Dzień dobry, od bardzo długiego czasu obserwuje dziwne zachowanie u mojej córki (25 lat), a mianowicie obsesyjne odchudzanie się i codzienne ważenie. Nawet na wyjazd rodzinny potrafi wziąć wagę po kryjomu żeby nikt nie zauwazył. Ciągle się waży, mierzy, ćwiczy, biega. Jej życie kręci się wokół wagi, sylwetki. Codziennie też zapisuje swoją wagę w aplikacjach. Córka waży 54 kg przy 166 cm. Ma też chwile kiedy chodzi do McDonalda i zjada za dwóch, potem ma chwile załamania bo waga podskoczy o kilogram i znowu obsesyjnie się odchudza (1200 kcal-1500kcal). To trwa już lata, bardzo nas to meczy. Czy mam sie obawiać że córce grozi anoreksja? a może już ją ma?

Witam serdecznie

Odpowiadając na pytanie w tytule,sposób żywienia córki nosi cechy bulimiczne /epizodyczne objadanie się/,które jest kwalifikowane podobnie,jak anorekscja -zaburzeniem odżywiania i występuje razem z nią ,w cyklach naprzemiennych.Może więc teoretycznie prowadzić do typowej anoreksji,gdzie dominuje jadłowstręt ,albo pozostać w obecnej formie i nasilać dodatkowo mechanizm wypróżniania się ,prowokowania wymiotów,które stają się w tej chorobie nawykowe i podrażniają cały przewód pokarmowy,jego śluzówkę ,oraz szkliwo zębowe pod wpływem kwasu solnego zmieszanego z wydalanym pokarmem,zanim ten ulegnie strawieniu.Choroba zaliczana jest do długotrwałych,wymagających często hospitalizacji,lub innych zamkniętych form leczenia pod przymusem.Można zgłosić ten problem także do sądu,w razie sprzeciwu córki,gdy w Pani przekonaniu zagraża ona własnemu życiu i zdrowiu.Obecnie jednak,wg.wskażnika BMI ma ona wagę prawidłową /stosunek masy ciała do wzrostu/.

Jako psycholog zachęcam Panią do podjęcia otwartej rozmowy z córką na w/w temat,wraz z uświadomieniem jej swoich własnych obaw,oraz praw ,o których wspomniałam.Dzięki temu jest szansa,że podejmie stosowną psychoterapię .

Witam, warto skonsultować się z psychologiem. Wskaźnik BMI jest jeszcze w normie, ale jeżeli zauważyła Pani że zachowanie córki jest zbyt mocno skoncentrowane wokół wagi i jedzenia warto zasięgnąć porady psychologa lub psychodietetyka. Takie zachowania mogą wskazywać na występowanie zaburzeń odżywiania.

Pozdrawiam

Dorota Nowacka