Ile kalorii powinna spożywać moja córka?

Dzień dobry. Moja córka ma 14 lat, prowadzi aktywny tryb życia. Waży 44 kg przy wzroście 161 cm. Pyta się mnie czy jest gruba i ile kalorii dziennie powinna spozywac. Jest już za chuda a ona czuje się gruba i chce schudnąć jeszcze 3 kg. Niedawno wzięła środki przeczyszczające i prawie zemdlała u psychologa. Co to może być ? Czy to anoreksja?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

w podanym przypadku, prawdopodobne jest, że sytuacja Pani córki jest spowodowana zaburzeniem odżywiania, na przykład anoreksją.

Przy wadze 44 kilogramów i wzroście 161 centymetrów wskaźnik masy ciała (kalkulator BMI) jest na poziomie 16.97, co oznacza wychudzenie.

Opisany przez Panią stan faktyczny, dotyczący córki, czyli: jadłowstręt, przyjmowanie leków przeczyszczających, aby zgubić wagę czy silna koncentracja na wyglądzie i masie ciała może świadczyć o anoreksji.

Do sposobów leczenia tej choroby zaliczamy głównie psychoterapię. W przypadku, gdy osoba cierpiąca na to zaburzenie jest niepełnoletnia, to często psychoterapia przybiera formę rodzinną, na której najbliżsi dowiadują się, jak można pomóc człowiekowi dotkniętemu anoreksją. Oprócz opieki psychoterapeuty powinna Pani również poszukać pomocy u dietetyka.

Należy mieć na uwadze, że zaburzenia odżywiania, w tym anoreksja może prowadzić do bardzo poważnych powikłań, takich jak zanikanie mięśnia sercowego.

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi artykułami, które w klarowny sposób przedstawiają problem:

https://zywienie.abczdrowie.pl/anoreksja

https://parenting.pl/anoreksja-u-nastolatek

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.